esztergom varoshaza03Adósságrendezési eljárás indítását rendelte el Esztergom önkormányzatával szemben a Tatabányai Törvényszék. Az ítélet nem jogerős, a képviselő-testület a végzés kézbesítése után 15 napig fellebbezhet - erősítette meg az MTI értesülését a törvényszék sajtószóvivője, Majorosné Köck Ildikó.

Példa nélküli eset, hogy egy önkormányzati ciklus alatt immáron másodszor rendelik el az adósságrendezési eljárás megindítását ugyanazon önkormányzat ellen - mondta György Róbert, a Fidesz esztergomi szervezetének elnöke. "Tétényi Éva gazdaságpolitikája végleg csődöt mondott. Egy újabb adósságrendezés megszüntetheti a fejlesztések lehetőségét a következő években, ezért felszólítjuk a polgármestert, hogy azonnal hívjon össze rendkívüli testületi ülést a helyzet rendezésére" - közölte.

Az új eljárást a mélygarázst építő cég indította a város ellen, mert míg 2011-ben és 2012-ben az önkormányzat kifizette az esedékes részleteket, 2013 ősze óta 286 millió forinttal tartozik. Ebben már az a 22 millió forintos késedelmi kamat is benne van, amit felesleges kiadás, mert jogszerű fizetésnél nem járna. "A kifizetésre jogerős bírósági ítélet van, az összeg rendelkezésre áll. A jogszabályok szerint a kifizetésről egyedül a polgármesternek kell intézkednie, illetve elmaradása esetén viselnie kell a következményeket. Ebbe a döntésbe csak azért vonta be a képviselő-testületet, hogy később mutogathasson rájuk" - jelentette ki György Róbert, és elmondta: a héten Tatabányán tárgyalásra idézte a törvényszék a polgármestert és a követelését kérő céget, hogy valamilyen módon elkerülhető legyen az új adósságrendezési eljárás, de a polgármester a tárgyalás felénél távozott.

A polgármester kabinetfőnöke Váczy Hübschl István az MTI megkeresésére közölte, az önkormányzat még nem kapta meg a végzést, álláspontjukat az irat tartalmának megismerése után kívánják kifejteni. Rendkívüli ülés összehívására nincs szükség, mondta, mert a képviselők május 29-én találkoznak legközelebb, ez pedig belefér a fellebbezés határidejébe.

A városi Fidesz-KDNP-frakció vezetője, Steindl Balázs elmondta, még a korábbi önkormányzat indított szavatossági pert a mélygarázsnál feltárt hiányosságok javítására. A perbeli összeg 364 millió forint, az önkormányzat pedig a korábbi adósságrendezésből még 578 millió forinttal tartozik a társaságnak. A legutóbbi ülésen a képviselő-testület arra hatalmazta fel a polgármestert. hogy a két összeg különbözetét, 214 millió forintot utalja át a vállalkozónak, ez meg is történt. Steindl Balázs tájékoztatása szerint arra is felhatalmazták a polgármestert, hogy fellebbezést terjesszen elő, ha a Tatabányai Törvényszék a jogerős követelés nem teljes körű megfizetése miatt adósságrendezési eljárást indít. A frakcióvezető hozzátette, az újabb adósságrendezési eljárás azzal is fenyegeti a költségvetést, hogy az előző eljárást lezáró egyezség felrúgása miatt a fennálló hitelezői igények 2010 novemberétől számított teljes kamata új követelésként aktivizálódik, ez pedig közel 300 millió forintos felesleges kiadást jelentene.