pogacsastibor01A harmincötmilliárd forintos központi költségvetési támogatás miatt nem fordulhat elő, hogy egy szegényebb önkormányzat nem tud települési támogatást adni az ott élőknek, de az átlagosnál nagyobb jövedelmű önkormányzatoknak kevesebb állami támogatás jut.

A visszaélések elkerülését és a jobb ellenőrizhetőséget biztosítja, hogy ezentúl a településeken születik döntés a rászorulók kiadásait kompenzáló támogatásokról – írja vasárnapi közleményében a Fidesz. A most átalakuló szociális rendszer szavatolja, hogy valóban csak a rászorulók kapjanak támogatást, megszűnik az ugyanazon a jogcímen folyósítandó többszöri támogatás, és minden településen a helyi sajátosságokhoz igazíthatják a szociális rendszert. A Fidesz szerint minden felelős gondolkodású önkormányzat felkészült erre a változásra, és újragondolta az ellátási rendszert, sok helyen emelik is az ellátások összegét, illetve új támogatási formákat is bevezetnek.

Települési támogatás néven igényelhetik a rászorulók mostantól a korábbi átmeneti, családi, krízis-, lakásfenntartási segélyt. Sok településen adnak ezenkívül a többi között rendkívüli települési támogatást az időszakosan vagy tartósan létfenntartási gondokkal küzdő vagy rendkívüli élethelyzetbe került embereknek, valamint rezsitámogatást, gyógyszerkiadási támogatást, temetési támogatást, lakhatási támogatást, gyermekek után járó különböző támogatásokat. A 35 milliárd forintos központi költségvetési támogatás miatt nem fordulhat elő, hogy egy szegényebb önkormányzat nem tud települési támogatást adni az ott élőknek, vagyis egyetlen rászoruló sem marad ellátás nélkül – szól a közlemény.

A munkaképeseknek nyújtandó, foglalkoztatást helyettesítő támogatást (munkanélküli segélyt), valamint a rendszeres szociális segélyt mostantól az államtól (a kormányhivataloktól) lehet igényelni. Az új rendszerben szétválnak a foglalkoztatási támogatások és az önkormányzati segélytípusok, előbbiek a járási hivatalokhoz kerülnek, utóbbiakról pedig már az önkormányzatoknak kell dönteniük - mondta az InfoRádiónak Pogácsás Tibor, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára.

Ahová kevesebb állami támogatás jut a segélyek odaítélésére mint eddig, azok az önkormányzatok nagyon magas adóerő-képességűek, tehát nagyon nagy jövedelemmel rendelkeznek az átlagos önkormányzatokhoz képest – közölte az álamtitkár. A 34 ezer forint egy főre jutó adóbevétel feletti önkormányzatok nem kapnak támogatást, az ez alatti adóbevétellel rendelkező önkormányzatok kapnak. Ez nagyon nagy változást az eddigi finanszírozási mértékhez képest nem jelent, inkább struktúrájában változik, tehát a rászoruló önkormányzatoknál inkább nő a segélyre fordítható keret mértéke, mintsem csökken.

Tehát nem éri az önkormányzatokat pénzügyi hátrány, illetve pénzügyi okokból nem kell, hogy a segélyért folyamodókat elutasítsák – hangsúlyozta Pogácsás Tibor. Annak a 760 településnek, amelyet hátrányosan érint a szabályozás, a zsebébe kell nyúlnia, hogy a korábbi szinten tartsa a rászorulók támogatását. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma azt ígérte, hogy folyamatosan figyelemmel kíséri az új szociális ellátórendszer működését és ha indokolt, igazít rajta.

Hirdetés