arviz01Újabb vis maior támogatásokat osztott ki a Belügyminisztérium, Pintér Sándor tárcavezető május 3-i döntése értelmében 17 önkormányzat összesen több mint 1 milliárd 44 millió forintot kapott – adta hírül a Kormány.hu.

A legnagyobb összeg a budapesti önkormányzatnak jutott, a fővárosnak két tételben összesen több mint 838 millió forintot ítéltek oda. Lapunk úgy tudja, hogy a 611 millió forintos tétel esetében a 2013-as dunai árvíz okozta károk enyhítéséről van szó.

A négy évvel ezelőtti, rekord méretű júniusi áradás kapcsán akkor a főváros összesen 3,2 milliárd forint értékű kárt mért fel az önkormányzati létesítményekben a dunai árvízzel összefüggésben, ezt az igényt regisztráltatta a főváros a vis maior alapnál. A kisebb, 227 millió forintos tétellel a 2015 nyarán, Budapesten és környékén pusztító felhőszakadások és szélviharok okozta pusztítás elhárításának egy részét térítette meg az állam a főváros számára.

A május 3-i határozat szerint csaknem 50 millió forintot kapott a Komárom-Esztergom megyei Súr önkormányzata is ár- és belvízvédelem témában. Sógorka Miklós polgármester lapunkat arról tájékoztatta, hogy februárban a kemény fagyok után hirtelen következett be az olvadás, és emiatt a település két részén is megsérült egy-egy út, valamint a mellette levő árok. A munkálatokhoz a súri önkormányzat 5,5 millió forint saját forrást biztosít, így az idén az Attila utca mellett a Honvéd és a Damjanich utcák is megújulhatnak a településen – közölte Sógorka Miklós.

Pintér Sándor belügyminiszter ebben az évben negyedik alkalommal döntött vis maior támogatásokról: január 26-án 24 település 284 millió forintot, február 23-án szintén 24 önkormányzat 303,4 millió forintot, míg április 4-én 23 önkormányzat összesen 551,8 millió forintot kapott.