penzoraÚjabb 38 olyan önkormányzatnak ítéltek meg fejlesztési támogatást, amelyek nem vettek részt az adósságkonszolidációban – jelentette be Belügyminisztérium önkormányzatokért felelős államtitkára – írja a vg.hu.

Tállai András közölte: ezúttal a 2000 fő feletti települések között osztottak szét 3,4 milliárd forintot. A múlt héten az érintett 1018 település közül 1017 részesült összesen 8,7 milliárdos fejlesztési támogatásban. Az adósság átvállalásban 1176 település nem vett részt, vagy azért mert jól gazdálkodtak, vagy mert esélyük sem volt hitelt felvenni. A több mint 1300 milliárdos konszolidáció után nekik idén 12,5 milliárdos, négy évre 50 milliárdos kompenzációt ígértek. Eddig 1055 település kapott kompenzációt (csak egy település nem pályázott), 120 kétezer fő feletti még nem. Ezek a települések a jövő évi keretből kapnak fejlesztési támogatást. A Települési Önkormányzatok Szövetségének elnöke, Schmidt Jenő lapunknak korábban azt nyilatkozta, hogy a kisebb települések ezúttal előnyt élveztek, nem lett volna értelme szétforgácsolni a támogatások mértékét, így egyszerre jelentősebb összeget tudnak felhasználni.

A támogatás mértéke a lakosság számától függ. A hétfői döntéssel például a 11 700 fős Lajosmizse és a 11 459 fős Tiszakécske kapott 200 millió forintot, az 5001-10000 lélekszámú közöttiek, mint például Soltvadkert, Nyékládháza, Balatonalmádi 181 milliót. A legkisebb támogatott település a 2027 lakossal bíró Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Kék lett 44 millió forinttal. Ennyit kapott például a 2001-3000 fő közötti Úrkút, Szentkirályszabadja, Jászszentandrás, Tiszabő, Piliscsév, Szomód, vagy Diósjenő. A települések főként út- és járdaépítésre használják fel az összegeket, de fordíthatják csapadékelvezetési rendszer kiépítésére, vagy önkormányzati épületek felújítására is.