etkezes0Az alapvető jogok biztosa az Emmihez fordult, hogy a minisztérium indítson vizsgálatot a speciális közétkeztetés ügyében.

Egyetlen fenntartó sem dönthet úgy, hogy az óvodába, iskolába járó ételallergiás gyerekek étkezését a szüleiknek kell megoldania – írja legutóbbi jelentésében Székely László, az alapvető jogok biztosa. A Népszava cikke szerint az ombudsmant egy lisztérzékeny, egész életen át tartó gluténmentes étrendre szoruló kisgyermek szülei keresték meg, miután többször hiába kérték az önkormányzatot, hogy oldja meg gyermekük étkeztetését.

Az önkormányzat arra hivatkozott, hogy csak egy 44 kilométerre lévő konyháról lehetne gluténmentes ételt szállítani az óvodába, és az túl drága lenne.

Székely azonban azon az állásponton volt, hogy a közétkeztetésben részt vevő minden gyermeknek megfelelő ételt kell biztosítani a menzán. Akkor is, ha a szállítás miatt az többe kerül. A jelentés arra is kitér, hogy ez nem egyedi probléma, a speciális közétkeztetés finanszírozása rendszerszintű probléma.

Az ombudsman az Emmihez fordult, hogy kezdjen vizsgálatot az ügyben annak érdekében, hogy kiderüljön, rendelkezésre állnak-e a speciális étkezési igényű gyermekek közétkeztetési ellátásának megfelelő anyagi, tárgyi és személyi feltételei az ország valamennyi településén.