targyalRosszak az utak és a járdák is felújításra szorulnának, de olykor egy üst megvétele a konyhára is nehézséget okoz némelyik önkormányzat számára - erről számolt be Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke.

A szervezet Igalban tartott Somogy Megyei Polgármesteri Fórumán a településvezetők elmondták: munkaerőhiánnyal küzdenek, de foglalkoztatásra nincs forrásuk, csupán a közmunkaprogramra. Ez pedig kevés ahhoz, hogy tökéletesen, anyagi gondok nélkül működjenek a magyarországi önkormányzatok - tette hozzá Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke a Somogy Megyei Polgármesteri Fórumon.

A pályázati lehetőségek is nagyon korlátozottak, hiszen sokszor önerő kell a településeknek ahhoz, hogy egyáltalán fejleszteni tudjanak - tette hozzá Balatonszemes első embere.

Takács József, polgármester, Balatonszemes:
De Balatonszemes már nem ebben gondolkozik. Balatonszemesnek önálló projektjei vannak, amit mi külföldi tőke bevonásával szeretnénk megvalósítani, 2 hatalmas projektünk van és a megyei önkormányzat keretén belül sem tudják ezt a szemesi projektet támogatni.

180 milliárdos külföldi tőke bevonásával így termál és gyógyturisztikai létesítmény jöhet létre hamarosan Balatonszemesesn. Ilyesmiről Fiad község azonban csak álmodozhat. A 150 fős somogyi településen az egyetlen lehetőség a közmunkaprogram - mondja Gyurik Attila.

Gyurik Attila, polgármester, Fiad:
A lehetőségeink igen korlátozottak, a település fenntratása, üzemeltetése javarészt a közfoglalkoztatásból történik. Speciális helyzetben vagyunk, minden nagyobb településtől 40 kilométer távolságra található Fiad.

Az állami pályázatokra sem egyszerű jelentkezni - tette hozzá a polgármester.

Gyurik Attila, polgármester, Fiad:
Vidékfejlesztési pályázati lehetőségeink vannak, sajnos ehhez nagyon nehéz előteremteni a vállalt önerőt.

A pénzhiány több mint 2600 települést érint Magyarországon - ezt már Schmidt Jenő mondta az Igalban rendezett programon. Ez pedig kihat az önkormányzati dolgozókra is, hiszen a köztisztviselői állományban 9 éve nem volt béremelés, de munkaerőhiánnyal is küzdenek az önkormányzatok- tette hozzá a TÖOSZ.

Schmidt Jenő, elnök, TÖOSZ:
A hiány az egyre nagyobb, hiszen a jövedelem szempontjából a pénzügyi terület az kimagasló, ez minden országban így van, Magyarországon is, de mi nem tudjuk megfizetni ezt a jövedelemszintet, hiszen az önkormányzati szektor 80 százalékának szinte nincsen semmi egyéb bevétele, amiből kitudná fizetni ezeket a fizetéseket.

A magyarországi 3200 település közül több mint 2600-nak nincs vagy nagyon minimális az adóbevétele, így a fejlesztések váratnak magukra. Sok település pályázni sem tud, hiszen az önerőt nem tudja előteremteni - mondják a polgármesterek.

Schmidt Jenő, elnök, TÖOSZ:
Nagyságrendileg olyan 1500-1600 milliárd forint az, ami az önkormányzati szektorba fog érkezni, ez az összes forrásnak a 20 százaléka, csak hogy nagyságrendileg tegyük tisztába. Ami hiányzik és ez országos probléma az a belterületi utak javítása, járdaépítés vagy mondjuk a konyhába kell venni két üstöt, ez lehet, hogy valakinek bagatelnek tűnik, de 2 üst 2 millió forint ezt nem tudja megengedni az önkormányzat, ahol nincsen saját adóbevétel.

Ezek a rendszer legnagyobb hiányosságai - foglalta össze Schmidt Jenő, ezért is tesz a TÖOSZ javaslatot arra, hogy Magyarország költségvetéséből, mintegy 4 milliárd forintot különítsen el a kormány kiegyenlítő támogatásként az önkormányzatok részére.

(Somogy TV, Híradó)

Hirdetés