budaors kepviselotestuletBeperelte az államot Budaörs városa, mert szolidaritási hozzájárulás címen elvont a várostól 255 millió forintot, és ezen felül követel 200 millió forint kártérítést is. A per pénteken kezdődött a Fővárosi Törvényszéken.

Miután az iskolák fenntartói, majd működtetési jogát is elvette el az állam az önkormányzatoktól, ezzel összefüggésben néhány önkormányzatra még „szolidaritási hozzájárulást” is kivetett módosabbakra. Budaörsnek 2017-ben 2,125 milliárd forint szolidaritási hozzájárulást kellene fizetnie, az első részlet, az összeg 12 százaléka januárban volt esedékes: 255 millió forintot, utána pedig havonta 170 millió forintot – idézi a keresetlevelet a hvg.hu. A követelt hozzájárulás a háromszorosa annak, amit a város korábban az iskolái működtetésére fordított évente, és megfelel a település költségvetése 16 százalékának.

Az összeg kétszer akkora, mint amennyit a város az összes feladatához kap hozzájárulásként az államtól, így a város a költségvetés nettó befizetőjévé válik. A keresetlevél szerint emiatt összeomlott a település költségvetése, veszélybe került az önkormányzati feladatok ellátása. Ezzel párhuzamosan nincs arra garancia, hogy az állam ugyanazt a szintű szolgáltatást nyújtja az oktatási intézményeinek, amit azok Budaörstől megkaptak.

A per kérdésében még 2016-ban rendkívüli ülésen döntöttek az önkormányzati képviselők. Álláspontjuk szerint az intézkedés az önkormányzati törvényt, valamint az alaptörvényt is sérti, s ha ez ellen nem próbál meg az önkormányzat minden eszközzel fellépni, akkor felelőtlenül gazdálkodik a vagyonával.

Amint azt Budaörs tudatta a hvg.hu-val, az első tárgyalási napon a bíróság kötelezte a magyar államot, hogy írásban fejtse ki, mire alapozza, hogy a jogalkotással okozott károk tekintetében immunitással rendelkezik, azaz nem vonható polgári jogilag felelősségre; a szolidaritási hozzájárulásként történő elvonás miért nem sérti a Helyi Önkormányzatok Európai Chartaját; illetve elvárhatóan járt-e el a törvény előkészítés során, például kikérte-e az önkormányzatok véleményét.

A következő tárgyalási nap június 9-én lesz.