zmvaTavaly mintegy 28 mikro-, kis- és középvállalkozó részesült önkormányzati kamattámogatásban Zalaegerszegen. A város egyedülálló önkormányzati kamattámogatási rendszert fogadott el a helyi mikro-, kis- és középvállalatok segítésére.

A kamattámogatási program keretében több mint 207 millió forint hitelt folyósítottak a vállalkozóknak: ebből 162 millió forintot 2 százalékos, 45 millió forintot pedig 3 százalékos kamattámogatással. A kamattámogatás teljes összege 2015-ben meghaladta a 18 millió forintot – ismertette az adatokat a Zala Megyei Vállalkozásfejlesztési Alapítvány igazgatója, Nagy András.

Az önkormányzat átvállalja a Zala Megyei Vállalkozásfejlesztési Alapítványtól felvett fejlesztési hitelek kamatterhének nagy részét, így a helyi vállalkozóknak csak minimális, 1,9 - 0,9 százalék közötti kamatot kell fizetniük, ami jelentősen megkönnyíti a vállalkozások bővülését, fejlesztését – ismertette a sikeres konstrukciót Zalaegerszeg polgármestere, Balaicz Zoltán.

Nagy András elmondta, hogy a 2 százalékos kamattámogatást a beruházási hitelnél a futamidő első 5 évében, a forgóeszközhitelnél pedig az első évben vehetik igénybe az ügyfelek. A 35 év alatti, induló vállalkozók, valamint a kizárólag Zalaegerszegen működő vállalkozások további egy százalék kamatkedvezményre lehetnek jogosultak, így számukra a teljes kamatkedvezmény elérheti a 3 százalékot.

A kamattámogatási programban nagyrészt a már működő vállalkozások vesznek részt, de 4 induló vállalkozás is részesült a támogatásban. A hitelt többnyire ingatlanvásárlásra, telephely létrehozására, valamint a tevékenységükhöz szükséges haszongépjárművek beszerzésére fordítják. A hiteligénylő vállalkozók 45 százaléka nő, a vállalkozások tevékenységi köre pedig jellemzően: kozmetika, szépségápolás. A kamattámogatásban részesült vállalkozások legnagyobb része a szolgáltatás területén működik, de emellett cukrászműhely létrehozást, valamint fémszerkezet-gyártással foglalkozó vállalkozás fejlesztését is segítették.