gobl vilmos01Elutasította a Szegedi Törvényszék az Erste Bank Hungary Zrt.-nek a hódmezővásárhelyi, a mindszenti és a székkutasi önkormányzattal szemben benyújtott keresetét első fokú, nem jogerős döntésében. A bank 4,6 milliárd forint megfizetését kérte a településektől a vízszolgáltató Zsigmondy Béla zrt. kötvénytartozása miatt.

A hódmezővásárhelyi Zsigmondy Béla Víziközműveket Üzemeltető Zrt. 2006-ban bocsátott ki kötvényt a Raiffeisen Banknál, amelynek segítségével az akkori kisebbségi tulajdonos Berliner Wasserbetriebe érdekeltségét vásárolta ki. E kötvényeket 2007 októberében az Erste Bank megvette, majd lejegyezte a vízszolgáltató újonnan kibocsátott, 21,384 millió svájci frank névértékű kötvényét. A Zsigmondy Zrt. a kötvénykibocsátásból eredő kötelezettségeinek eleget is tett egészen 2014-ig – tájékoztatta a hódmezővásárhelyi önkormányzat sajtóreferense, Göbl Vilmos az MTI-t.

Miután a vízközmű-szolgáltatásról szóló törvény alapján a vízközművagyon a Zsigmondy Zrt. szolgáltatási területén lévő önkormányzatok tulajdonába került, az Erste kihátrált a szolgáltató finanszírozásából: felmondta a cég folyószámlahitelét, majd amikor a vállalkozásnak likviditási nehézségei támadtak, előrehozta a kamatfizetési időszakot, valamint követelte a kötvény részleges előtörlesztését – mondta Göbl Vilmos.

A pénzintézet lépéseinek hatására a Zsigmondy Zrt. gazdasági működése megroppant, ez a jelenleg is zajló felszámolási eljárásához vezetett. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal pedig megvonta a cég működési engedélyét, és kijelölte szolgáltatónak az Alföldvíz Zrt.-t.

Az Erste Bank 2013. november 4-én a Szegedi Törvényszékhez fordult, és azt kérte a bíróságtól, hogy állapítsa meg: a vízközművek tulajdonjogával együtt a kötvényhez kapcsolódó jogok és kötelezettségek is átszálltak az önkormányzatokra. A pénzintézet ezért azt kérte, a bíróság kötelezze az önkormányzatokat 19,176 millió svájci frank megfizetésére - az átszállt vízközművagyon értékének arányában.

A törvényszék elsőfokú, nem jogerős ítéletében a bank keresetét teljes egészében elutasította - közölte a sajtóreferens.