adozzKözel 50 milliárd forintot von el a kormány a helyi önkormányzatoktól jövőre, mert teljesen államosítja az iskolákat. A gazdag kistelepülések rosszul, a szegényebb nagyok jobban járhatnak – írja a Világgazdaság.

Szolidaritási hozzájárulást, vagyis egyfajta adót vetne ki a kormány az önkormányzatokra jövőre, hogy fedezni tudja az iskolák teljes államosítását – derült ki az Országgyűlés Költségvetési bizottságának pénteki ülésén. A kabinet a költségvetési módosító indítványokról szóló döntéssorozat után adta be saját indítványait, amelyeket a kormánypárti frakciók támogattak az ülésen. Miután most már több változtatást nem lehet beadni és az indítványok az egységes módosító javaslat részei lettek minden esély megvan rá, hogy a plenáris ülésen is megszavazzák azokat.

Az új kormányzati javaslat értelmében az önkormányzatoknak az adóerőképességük szerint kell fizetni a hozzájárulást, sávos rendszerben: fejenként 32 ezer forint adóerőképesség alatt nincs elvonás, a felett viszont fokozatosan emelkedik a terhelés a szerint, mennyi adót képes beszedni a település egy lakosára vetítve. A pénzt az önkormányzatnak egyébként járó normatív finanszírozásból vonják le, a kormány ebből a forrásól összesen több, mint 21 milliárd forintra számít. Ez annyit jelent, hogy a gazdagabb kistelepülések járnak rosszabbul, hiszen az elvonás a jobb jövedelemű településeket nagyobb mértékben érinti, míg a kisebb falvakban nem kell annyi iskolát üzemeltetni, mint nagyobbaknál. Ez alapján a szegényebb nagyvárosok járhatnak jobban, de a végső mérlegbe még azért beleszólnak a támogatáscsökkentések is.

Az önkormányzatoktól átvett iskolák finanszírozására hivatkozva ugyanis a hozzájáruláson kívül is tovább csökkentik az önkormányzatok egyéb jutatatásait: így például a kormány 1,55 forint helyett csak 1 forintot ad majd az idegenforgalmi adóhoz, amivel 7 milliárd forintot vesz ki az önkormányzatok zsebéből – Budapest mellett a Balaton-parti települések lehetnek kárvalottak. A fővárosi kerületeknek ezen kívül el kell búcsúzniuk a főutak karbantartására számukra elkülönített 500 millió kerettől is.

Ezen kívül 300 millió forinttal csökken az önkormányzatok pénzügyi-gazdálkodási feladatinak támogatása is, de a rendkívüli támogatási keretet is megfelezték 25-ről 11 milliárdra csökkent a félretett összeg – és persze a kormány most már nem fizet semmit a köznevelési feladatk ellátásáért sem (hiszen azt szeptembertől ő látja el). Összességében több mint 27 milliárd forintot von el a településektől a kormány a közvetlen támogatás-csökkentéseken keresztül, és az egyetlen jó hír, hogy az új önkormányzati adó és a visszavágott támogatások mellett sokkal kisebb összegre számít csak a köznevelési intézmények működtetésével kapcsolatos befizetések címén – 7 milliárd helyett 300 millióra. Egyébként úgy vélik ugyanis, hogy a közneveléssel kapcsolatos bevételek a Klik-nél jelentkeznek majd, amelynek a költségvetése összességében 50 milliárd forinttal emelkedik.

 

Hirdetés