kozvelemenyBudapesti kerületek és vidéki nagyvárosok önkormányzatai végeztek az utóbbi években közvélemény-kutatásokat.

Előfordult, hogy a megkötött szerződés tárgya városmarketing vagy turizmus volt, esetleg a médiafogyasztás szokásai, de a trükk az, hogy a címekkel ellentétben a kérdőívekkel sokkal inkább azt szerették volna kideríteni, milyen is a kormány és az ellenzék közötti aktuális erőviszony. A kutatási eredményeket nem hozták nyilvánosságra, de a hvg.hu megszerezte a dokumentumokat. A kerületek és a városok százmilliónál is többet költöttek erre.

Száznál is több dokumentum (szerződés, táblázat és kérdőív), nagyjából ezer oldal – a hvg birtokába jutottak egyes budapesti kerületek, valamint több megyei jogú város közvélemény-kutatás szerződései, amiket közérdekű adatigénylésekre válaszolva adtak ki az önkormányzatok.

Erre ugyanis közpénzt költöttek, nagyjából 150 millió forintot. Cikkünkben beszámolunk ezekről – a 2011. májusa és 2018. januárja között készült – kutatásokról, valamint azokról a kérdésekről, amelyek nagy valószínűséggel nem a helyi önkormányzatnak voltak fontosak. (Van olyan önkormányzat, amelyik nem végzett kutatást, vagy helyi és nem országos jellegűt, illetve több is akad, amelyik megtagadta a válaszadást, vagy csak akkor adta volna ki az adatokat, ha fizetnek.) 

A cikk itt folytatódik

Hirdetés