pecs varoshaza01A pécsi önkormányzat gazdálkodásában keletkezett mintegy 7,5 milliárd forintos hiány konszolidációja érdekében intézkedési tervet fogadott el a baranyai megyeszékhely közgyűlése csütörtökön. Az intézkedések a lakosságot nem terhelik  –< jelentette ki az esti szavazás előtt a polgármester.

Az önkormányzat pénzügyi helyzetének okairól azt mondta Páva Zsolt, a város polgármestere, hogy a pécsi gazdaság „nem kellő színvonalú jelenléte”, a gazdag és minőségi, de jelentős forrásigényű (kulturális) intézményrendszer, a korábbi „szocialista presztízsberuházások” és a közösségi közlekedés rendberakásához szükséges 6 milliárd forintos „gigahitel” együttesen okozta az önkormányzat gazdálkodásában jelentkező mintegy 7,5 milliárd forintos hiányt. Annak kétharmada az előző városvezetés működése nyomán „az összeomlás szélére került” közösségi közlekedés rendberakásából származik – állította.

Mint beszámolt róla, a tudatos adópolitika következtében három év alatt 400 millió forinttal nőtt az önkormányzat iparűzési adóbevétele. E növekményt – meglátása szerint – a délelőtt elfogadott helyiadó-koncepciómódosítás tovább tudja gyarapítani. Az önkormányzat a helyi építményadó-rendelet módosításától további 150 millió forintos bevételnövekedést vár. Annak lényege, hogy a pénzintézeti, biztosítási, távközlési és energiaellátási tevékenységet folytató cégek, illetve üzemanyag-töltőállomást, gyorséttermet és bevásárlóközpontot üzemeltető társaságok eddigi 1700 forintos négyzetméterenkénti építményadó-terhe 1840 forintra nő.

Ezzel szemben - mutatott rá a koncepció délelőtti ismertetésekor Páva Zsolt  – az önkormányzat a termelő cégek tevékenységét adócsökkentéssel "serkenti", mivel az eddigi 600 helyett 500 forintra csökkentik számukra az éves négyzetméterenkénti építményadó-terhet.

A magánszemélyekre vonatkozó adóteher nem változik  – > erősítette meg a polgármester.

Az intézkedéseknek köszönhetően hatékonyabbá, olcsóbbá válik az önkormányzat működése  – hangsúlyozta a testületi ülést záró előterjesztés tárgyalásánál Páva Zsolt. A részletekről közölte: megszüntetik a jelenleg az NB III.-ban szereplő Pécs Mecseki Futball Club (PMFC) évi 200 millió forintos önkormányzati támogatását. Szintén megszüntetik a tanácsadói szerződéseket, csökkentik az önkormányzat reprezentációs kiadásait és a polgármesteri keretet, ugyanakkor a városi közösségi életet segítő civil és képviselői keret megmarad  mondta. A jelenlegi 20-ról a jövőben 15 alá csökkentik az önkormányzati tulajdonú cégek számát.

Az előterjesztés vitája során Kővári János, az Összefogás Pécsért Egyesület (ÖPE) közgyűlési képviselője 28 pontból álló intézkedési tervet ismertetett, amelyben a városüzemeltetés eszközeinek korszerűsítésére, a konszolidált gazdaságfejlesztésre és a közpénzek átlátható felhasználására tett javaslatot. Keresztes László Lóránt képviselő (LMP) vélekedése szerint a benyújtott intézkedési terv gazdaságpolitikai koncepció helyett csupán politikai kommunikáció. Az ellenzéki képviselő egyúttal a gazdaság- és a fenntartható városfejlesztés szükségességét is hangsúlyozta. A képviselő-testület az ÖPE javaslataival is kiegészült intézkedési tervet nagy többséggel hagyta jóvá.

 

Hirdetés