lazar janosNovembertől 33 ezer forintos kiegészítő pótlékot kapnak a védőnők. Ezzel párhuzamosan megkezdik a nemzeti védőnői hálózat előkészítését, hogy a védőnői szolgálat egységes feltételekkel működjön 2018-tól.

A bejelentést a Miniszterelnökséget vezető miniszter, Lázár János tette. Elmondta, az ötezerből mintegy ezer védőnő fordult a kormány tagjaihoz bérük rendezése érdekében. A miniszter szerint az állami egészségügyi rendszerben lenne a védőnői hálózat helye, és érdemes lenne egy országos hálózattá szervezni, a védőnői szolgálatnak a háziorvosi ellátórendszerrel szorosabb együttműködésben az egészségügyi rendszer egyik pilléreként kellene működnie. Jelezte ugyanakkor, hogy döntés még nincs, a védőnőkkel és az önkormányzatokkal sem egyeztettek.

A Magyar Védőnők Egyesülete még áprilisban foglalt állást amellett, hogy ki kell terjeszteni az egészségügyi bértáblát a védőnőkre. A védőnők bérét a közalkalmazotti jogállásról szóló törvény szerinti bértáblával számolják, nem pedig az egészségügyi szakdolgozói bértábla alapján, ami 60 ezer forintos különbséget is jelenthet – ismertette akkor egy tévéinterjúban Csordás Ágnes, az egyesület elnöke. Szükséges lenne kiterjeszteni a védőnőkre is az egészségügyi bértábla hatályát – mondta. Jelenleg a védőnők 89 százaléka önkormányzatnál vagy önkormányzati intézménynél dolgozik, közalkalmazottként, és országosan körülbelül ezer körzetben kell helyettesítéssel ellátni a védőnői szolgálatot.

Az azóta eltelt időben több pozitív nyilatkozat is elhangzott illetékes kormányzati körökből a védőnők jövőbeli helyzetét illetően. Ezeket követte most Lázár János bejelentése.