lazar janos02A Buda-Cash-botrányban érintett 84 önkormányzat kétmilliárd forint segítséget kap a kormány szerdai döntése alapján, hogy a települések megőrizhessék működőképességüket, ki tudják fizetni a szociális segélyeket és a béreket - közölte a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.

Az érintettek a következő napokban megkaphatják a pénzt – ígérte Lázár János. Arról is említést tett, hogy a korábban el nem adósodott 115 önkormányzat idén 10 milliárd forint fejlesztési forrásra pályázhat. Emellett a kormány kifizeti a bírságokat azon 140 település helyett, amelyeket a fejlesztéseikkel összefüggő visszaélések miatt elmarasztalt az Európai Bizottság - mondta. Hangsúlyozta, hogy a visszaélések 2010 előtt történtek, a kormány mintegy 1,7 milliárd forint összegben fog segítséget nyújtani.

Döntés született arról is, hogy a kormány megmenti Jászberényt a várost a csődtől: 740 millió forint erejéig támogatást nyújt a városnak a Dalkia Zrt.-vel szemben elvesztett pere után.

Kérdésre arról is beszélt Lázár János, hogy a az államkincstár nem áll készen arra, hogy kereskedelmi banki funkciókat ellásson. Szavai szerint a MÁK megtehetné, hogy minden költségvetési pénzt térítésmentesen kezeljen, és hitelezést is végezzen, de erről nagy vita van, és nincsenek is meg a technikai eszközei, hogy ezt megtegye. Bizonyos kincstári szolgáltatások jelenleg is versenyképesek, de van, amit a kereskedelmi bankok olcsóbban nyújtanak. A szabályozás áttekintése folyamatban van.