kalaszA hét végéig kell a tulajdonosoknak befizetniük a földadót az érintett önkormányzatoknál, a részletek azonban máig nem világosak. Míg az agrártárca szerint csak azokra vethető ki az új teher, akik bérbe adják földjeiket, az önkormányzatok ezt máshogy gondolják. A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségénél úgy vélik, a települések jogszerűen nem vethetnek ki adót a földekre.

A kormányhivatalok eddig nem találtak problémás elemet a helyi földadókban, a rendeletek átmentek az ellenőrzésen. A jogértelmezés nem mindenhol egységes, a gazdálkodók pedig attól tartanak, hogy az önkormányzatok függetlenül attól, hogy valaki gazdálkodik-e a földön, vagy bérbe adja, megpróbálják majd behajtani az adót – írja a Magyar Nemzet.

Az új adó mértékét a legtöbb helyen úgy állapították meg, hogy egy átlagos, 20-23 aranykoronás földnél hektáronként 6800-6900 forintot jelent, ami a területalapú támogatás 10 százalékát teszi ki. A tulajdonosoknak vasárnapig kell befizetniük a település költségvetésébe a számukra meghatározott összeget.

A behajtással ugyanakkor nehézségekbe ütközhetnek az önkormányzatok. Mikó Zoltán, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara választott bíróságának elnöke szerint gondot okozhat a földek tulajdonosi hátterének megállapítása, és az aranykoronánkénti adókivetés is aggályos.

A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének helyi adók szakértője, Szmetana György szerint „földadó” elnevezéssel az önkormányzatok eleve nem is alkothatnának rendeleteket, ilyen elnevezés 2012 óta nincs a magyar jogban. Települési adó pedig kizárólag magánszemélyeket terhelhet, és csak olyan adótárgy adóztatását engedi meg, amelyet a törvény más közteherrel nem sújt. A termőföldnél viszont van törvényi közteher, ez pedig az úgynevezett kárenyhítési hozzájárulás.

Ő megfellebbezné, ha „földadó kivetéséről” szóló önkormányzati határozatot kapna, majd bírósághoz fordulna, ha másodfokon is veszítene – nyilatkozta Szmetana György az agrárszektor.hu-nak adott interjúban, tételesen felsorolva kifogásait. Ezekre alapozva a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége a helyi földadó visszavonását javasolja annak a tucatnyi önkormányzatnak is, amely eddig már bevezette.