iskola2Július 1-jétől 56 tankerület jön létre. Az ígéret szerint megszűnnek az új rendszerrel a forráshiány és a bürokratikus döntéshozatal miatti gondok. Egy tankerület 8-16 milliárd forintból gazdálkodhat majd, kérdés, hogy ez elég lesz-e a feladat ellátásához. Megnéztük, hogy az önkormányzatok mennyit költöttek iskoláikra korábban – írja a Kisalföld.

Ahogy arról már többször írtunk: a jövő évtől nemcsak a fenntartója, a működtetője is az állam lesz valamennyi állami iskolának. Az új, július 1-jével felálló Klebelsberg-központ (Klik) alatt 56 tankerületi központ működik majd. Egy-egy központhoz 50–60 iskola tartozhat, a felosztásnál figyelembe veszik az intézmények méretét, a tanulói létszámot.

Információink szerint Győr-Moson-Sopron megyében két központ marad, egy Győrben, egy pedig Sopronban, ezek valamelyikébe sorolják az összes állami általános iskolát és gimnáziumot a földrajzi távolságok figyelembevételével (a szakgimnáziumok és szakközépiskolák a Nemzetgazdasági Minisztérium által létrehozott szakképzési centrumok égisze alatt működnek). A szempontok alapján a legtöbb intézmény gondolja, hogy hová tartozik szeptembertől, a mindkét várostól nagyjából ugyanakkora távolságra lévő településeken még most is csak találgatnak. Sokan abban is kételkednek, hogy lesz érdemben változás a héten véget ért tanévre jellemző állapotokhoz képest, azaz hogy valóban megoldódnak-e a problémák, az anyagi gondok.

A legfrissebb tájékoztatás szerint egy-egy tankerület 8–16 milliárd forintból gazdálkodhat majd. A Kisalföld utánajárt, hogy az önkormányzatok mennyiből tartották fenn és működtették oktatási intézményeiket 2012-ben (ez volt az utolsó olyan év, amikor még minden iskola önkormányzati kézben volt). Mosonmagyaróváron négy éve tíz iskolában folyt a tanítás a helyi vezetés finanszírozása mellett, ennyi intézményre mintegy 2 milliárd 636 millió forintot fordítottak. Csornán öt iskola volt 2012-ben önkormányzati fenntartású és működtetésű, az intézmények a város éves költségvetéséből 761 millió forintot „vittek el". Győrnek mintegy 13 milliárd forintba „kerültek" az iskolák.

Az önkormányzatoktól kapott adatok alapján az 50–60 iskolára előirányzott kormányzati keret szűkösnek tűnhet, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) épp emiatt vannak „komoly aggályai" azzal kapcsolatban, hogy ekkora összegből megoldható-e színvonalasan az iskolák működtetése és fenntartása – mondta Jáki Katalin, a PSZ megyei elnöke. „Az önkormányzatok – főleg itt a megyében – mindent megtettek a magas színvonalú oktatás érdekében, sokszor erejükön felül áldoztak a kötelezőkön túl állagmegóvásra és fejlesztésekre is. Félő, hogy ennyi pénzből ilyen célokra nem telik majd, így pedig igazi áttörést nem hoz az új rendszer a jelenlegihez képest" – fejtette ki. Jáki Katalin a rendszer hatékonyságával kapcsolatban sem bizakodó: „Ha nem Budapestre kell majd küldeni a kérvényeket, hanem egy közelebbi központba, akkor is ugyanúgy várni kell azok elbírálására, az engedélyezésre. Azonnali intézkedésre továbbra sem lesz lehetőség, pedig vannak helyzetek, amikor nem lehet várni."

Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke kissé árnyalta a költségvetést számunkra: „Az önkormányzatok költségvetéséből finanszírozták valamennyi helyi iskolát, a szakképzőket is, amelyek nem tartoznak a tankerületekhez, azok működését és fenntartását a szakképzési centrumok biztosítják. Másrészt a működtetési feladatokat januártól veszi át az állam. Bízom benne, hogy a nyolc-tizenhatmilliárd forint csak a fenntartásra vonatkozik, amikor a működtetés költségei egyes intézmények esetében még az önkormányzatokat terhelik. Ha nem így lesz, szinte biztos, hogy nem lesz elegendő ez a keret a megfelelő működéshez." A győri Révai-gimnázium igazgatója hozzátette: „Az a kormányzati ígéret, hogy ez a keret egy kiindulás, amit tanév közben folyamatosan felülbírálnak, ha szükséges, kiegészítik. Remélem, hogy így lesz és az első új rendszerben telt év után már pontosabban lehet költségvetést tervezni. További ígéret, hogy az iskolák keretgazdálkodást folytathatnak, ami sokkal rugalmasabb lehetőséget teremthet a feladatok ellátásában."

Hirdetés