mo10A belügyminisztérium kiadta az 5000 fő fölötti települések listáját, melyek részt vettek az idei önkormányzati adósságkonszolidációban. A HVG megkeresésére rendelkezésre bocsátott listából bárki nyomon követheti, hogy egy adott településnek mekkora volt az adóssága, és hogy abból mennyit vállalt át az állam. Böngészd magad-akció!

Az állam tavaly kifizette az 5000 fő alatti települések adósságát, idén pedig döntött arról, hogy az 5000 fő fölötti települések adósságának mekkora részét vállalja át.

Mint ahogy már korábban beszámoltunk, a kormány az egyedi alkuk során számos esetben sutba dobta az általa lefektetett elveket. Az adósságátvállalás mértékét az egyes települések esetében az egy főre jutó iparűzési bevételek (úgynevezett adóerőképesség) és a lélekszám függvényében határozták meg a hasonló nagyságú települések adóerőképességének átlagához viszonyítva. Miután a törvény rögzítette azt is, hogy a kiszámolt mértéktől egyedileg el lehet térni, a 40, 50, 60, 70 százalékos átvállalás-mértéknek nem volt túl sok értelme.

Egyedi döntések születtek tehát, különösen, ami a nagy adósokat illeti. A 223 település közül 94-nek nagyobb volt egymilliárdnál az átvállalt adósság mértéke. De a koncentrációt jelzi, hogy az ötmilliárd forintnál nagyobb segítséget kapott 15 önkormányzat közül 12-nek tízmilliárd forintnál is több támogatást szavazott meg a kormány.

Abszolút értékben a legnagyobb nyertesek: Budapest 104,06 mrd (60 százalék), Pécs 29,22 mrd (70 százalék), Miskolc 25,66 mrd (70 százalék), Debrecen 18,072 mrd (65 százalék), Hódmezővásárhely 15,65 mrd (60 százalék), Szeged 14,075 mrd (50 százalék) és Kaposvár 13,98 mrd (70 százalék, a meglévő hitelállomány arányában)

Ha érdekli a lista:  https://docs.google.com/file/d/0B1Wfl3AJS64PaUxsZzFlbU5wU3c/edit