etkezes0Ettől az évtől mind a négy iskolai szünetben meleg ételhez juthatnak a hátrányos helyzetben lévő családok gyermekei - mondta a szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár a monori Kossuth Lajos Általános Iskolában tartott sajtótájékoztatóján.

Czibere Károly a tavaszi szünet első napján tartott tájékoztatóján elmondta: a kormány még tavaly döntött a szünidei gyermekétkeztetés kiterjesztéséről, aminek eredményeként első alkalommal juthatnak meleg ételhez a tavaszi szünetben a rászoruló gyerekek. Hozzátette: idén 208 ezer hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű gyermek részesülhet az iskolai szünetekben is napi egyszeri ingyenes étkezésben.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) államtitkára emlékeztetett rá: a települések eddig pályázati úton tudtak részt venni az ingyenes étkeztetésben, január elsejétől azonban az önkormányzatok látják el kötelezően a feladatot. A központi költségvetés 4,5 milliárd forintot különített el az idei szünidei gyermekétkeztetésre, a visszajelzéseket figyelembe azonban 440-ről 570 forintra emelte az egy napra jutó finanszírozási költséget. Így 5,3 milliárd forint áll rendelkezésre a központi költségvetésből szünidei gyermekétkeztetés biztosítására. A tehetősebb önkormányzatok - ez a települések mintegy 15 százalékát jelenti - részlegesen hozzájárulnak a költségekhez - jegyezte meg.

Czibere Károly hangsúlyozta: a kormány minden eszközzel segíteni kívánja a gyermeket nevelő családok megélhetését, és elkötelezett a rászoruló gyermekek helyzetének javításában. A gyermekétkeztetési program folyamatosan szélesedik (tavaly nyáron 142 ezer gyermek részesülhetett ingyenes étkeztetésben, amihez 3 milliárd forint állami forrás állt rendelkezésre), és a minőség is fontos - mondta.

Pogácsás Tibor, a Belügyminisztérium (BM) önkormányzati államtitkára, a térség fideszes országgyűlési képviselője emlékeztetett arra, hogy a családokat a kormány egyfelől az adórendszeren keresztül segíti, ugyanakkor vannak olyan családok, ahol ezek a támogatások nem elégségesek, s ahol ilyen módon is segíteni kell a rászorulókat. Szólt arról is, hogy az önkormányzatok támogatást kapnak az élelmezési feladatok ellátásához, de a működéshez szükség van a konyhák, tálalókonyhák, étkezőhelyiségek megújításához, kialakításához, fenntartásához, amihez a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) és a Belügyminisztérium forrásából is pályázhatnak.

Zsombok László, Monor polgármestere (Fidesz-KDNP) egyebek mellett arra hívta fel a figyelmet, hogy mind a tálalókonyhának és étkezőnek helyt adó épület, mind a konyha az önkormányzat tulajdonában van, mert - mint fogalmazott - Monor fontosnak tartotta, hogy maga gondoskodjon a gyermek- és szociális étkeztetés feladatáról.

A városvezető elmondta azt is, hogy a tavaszi szünetben 247 gyerek számára biztosítják az étkezést.

(MTI)