ado66Május az adóbevallások és befizetési határidők hónapja: 20-án rendezhettünk utoljára a személyi jövedelemadónkat, hó végén pedig a vállalkozók kötelesek az iparűzési adót bevallani és befizetni. Utóbbi dátum az önkormányzatoknak is fontos, hiszen bevételhez jutnak - emlékeztetett RádióOrientnek nyilatkozva Deli Lajos. Az önkormányzati adóügyek szakértője néhány tippel is segített a bevallás elkészítésében és az adózási forma kiválasztásában.

Az elmúlt év, 2013 végéig 3154 önkormányzat vezetett be valamilyen helyi adót, 458 településen nincs ingatlanadó, 394 önkormányzat pedig az iparűzési adót nem vezette be. Az elmúlt 13 évben 3027-ről 3154-re nőtt az adóztató települések száma, vagyis 4,2 százalékos volt a növekedés, a bevétel 266,7 milliárdról 606 milliárdra emelkedett, ami nominálisan 127 százalékos többletet jelent.

Az iparűzési adót a vállalkozók fizetik, akiket az önkormányzatok törzsadattárában nyilvántartanak – számuk tavaly év végén megközelítette az egymilliót. Mint Deli Lajos emlékeztetett, nem minden önkormányzat vezette be az ingatlan-, a telek- és az iparűzési adót, ezzel együtt csaknem kétmilliós a helyi adókategóriába tartozó adóalanyok bázisa, ők fizetik be a fent említett 606 milliárdot. Az iparűzési adó alanyának az tekinthető, aki jövedelemszerzésre irányuló tevékenységet folytat, amely lehet állandó vagy ideiglenes munka.

A 30 napot meg nem haladó munka után a delikvens – a helyi rendeletnek megfelelően – vagy fizet vagy nem, ám ha munkavállalásának időtartama túllép a 180 napon, az már állandó tevékenységnek minősül, és az erre vonatkozó adókötelezettség lép életbe. Folyamatos tevékenységnek minősül, ha valaki székhelyet vagy telephelyet tart fent, esetleg mindkettőt - ilyenkor kettős irányú a bejelentkezési kötelezettség, a NAV-hoz és a helyi önkormányzathoz. Nagy, az ország több pontján is telephelyet fenntartó cégeknek ezért érdemes élnie a megosztás lehetőségével a szabályszerűség és az önkormányzatok bevétele szempontjából - ajánlja Deli Lajos.

Az EVA adózási formánál, a teljes megszerzett jövedelem 50 százaléka után kell az adót leróni. A KIVA-nál a kisvállalati adóalap 20 százalékkal növelt összegét kell figyelembe venni. Ha a székhelyen és telephelyen elért összes jövedelem nem éri el a két és félmillió forintot, akkor az adózó a jövedelem 20 százalékkal növelt összege után fizet, és ebben az esetben nincs bevallási kötelezettsége - évente két alkalommal kell adóznia, és ha megszünteti a tevékenységét, egyszerűen csak bejelenti az önkormányzatnál. Az állandó jellegű tevékenység esetén Deli az átalány-adózás lehetőségét is említette, de ez csak akkor megoldható, ha a bevétel nem haladja meg a nyolcmillió forintot, és az adóalap nem lehet több, mint a bevétel 80 százaléka.

Az adót (a kettős adóztatás elkerülésére) a korrigált nettó árbevétel után kell fizetni, ez már 16 éve így működik. Azonban a szakértő egy lényeges változásra itt is felhívta a figyelmet, ami 2013. január 1-én lépett életbe. A 100-as törvény, 39. paragrafus, 4. bekezdése külön figyelmet érdemel, mivel egy adóalap-csökkentő tényező megváltozott: a LAB és a közvetített szolgáltatás utáni adóteher ezentúl sávos rendszerben vonható le, s emiatt nagyságrendenként eltérő lesz a bevétel és az elszámoltatható érték. Mivel a változás után az idei az első adóév, a NAV fokozottan figyeli ezt a pontot, szükség esetén a hibákat javítják vagy javíttatják az ügyféllel.

Az iparűzési adó határideje szigorú, de módosítást is kérhetünk a telephely szerint illetékes önkormányzatnál, beadvány formájában vagy az interneten. A módosítást persze meg kell indokolni, esetleg igazolással alátámasztani és a halasztás időtartamát is fel kell tüntetni.

A fizetési kötelezettségnek legegyszerűbb a bevallással együtt eleget tenni, azonban – ha az ügyfél nem képes pont akkor fizetni – halasztást vagy részletfizetést is kérhet. A fizetési halasztást az adózó fizetési morálja alapján állapítják meg, ha ez jó, akkor van rá esélyünk (az adóalany előélete jelen van a folyószámlán, amin minden évközi változás szerepel). A halasztott határidőt pontosan tartsuk be, ellenkező esetben azonnali behajtás történhet - hangsúlyozza Deli Lajos.

Az önkormányzat a bevallások feldolgozása után tájékoztatást ad, elektronikus módon, vagy ha erre nincs lehetőség, akkor július második felében folyószámlán. Az esetleges túlfizetést a bevalláson vagy külön beadványban lehet kérni, melyet 30 napon belül visszakap a vállalkozó - zárta szavait az adószakértő.

Hirdetés