allamkotvKözel 206 milliárd forintos havi bővüléssel 7145 milliárd forintra emelkedett a lakossági állampapírok teljes állománya januárban. Fontos változás, hogy a januárban indított, kétéves és hosszabb futamidejű állampapír sorozatokat (2MÁP, BMÁP, PMÁP és P€MÁP) már csak magánszemélyek vásárolhatják - írja az ÁKK legfrissebb közleményében.

Az, hogy januárban tovább nőtt a lakossági állampapírokban elhelyezett megtakarítás, nem annyira meglepő, az már sokkal inkább, hogy az ÁKK közlése szerint a januárban indított, kétéves és hosszabb futamidejű papírokat ezentúl már csak magánszemélyek vásárolhatják. Az intézményi befektetőket (például alapkezelőket) még 2014 nyarán zárták ki a lakossági papírok piacáról, de a nonprofit intézmények és önkormányzatok bent maradtak a vásárlói körben. Mostani bejelentésével az ÁKK ez utóbbi két szereplőt is kitiltja a hosszabb papírok vásárlói köréből.

Mindenképp üdvözlendő az ÁKK azon törekvése, hogy a lakossági papírokat valóban magánszemélyek felé való értékesítésre korlátozza, kérdés azonban, hogy elér-e ezzel érdemi változást a lakossági állampapírok tulajdonosi megoszlásában az Államadósság Kezelő Központ. Éppen tegnap írtunk arról, hogy sosem látott szintre, több mint 1900 milliárd forintra nőtt a különbség a között, amennyi állampapír a lakosság kezében van és amennyi lakossági állampapírt az ÁKK számon tart.

allamp1

Még ha feltételezzük is, hogy az önkormányzatok és a nonprofit intézmények állampapír-állományát teljes egészében a lakossági állampapírok teszik ki, akkor is csak mintegy 500 milliárd forintos tételről beszélünk, tehát a fennmaradó 1400 milliárdos különbség nagy valószínűséggel az új intézkedéssel sem szűnik meg. Arról, hogy ez a pénz hol lehet, korábban itt és itt is írtunk már.

A havi adatokra visszatérve, januárban 7145 milliárdra hízott a lakossági állampapírok állománya, ami havi alapon 206 milliárd forintos növekedést jelent. A januári kiugró értékesítés hatására most először lépte át a lakossági papírok állománya a 7000 milliárd forintos küszöböt. Az állampapírok közül a PMÁP bolt a legnépszerűbb januárban, ennek állománya több mint 164 milliárddal nőtt.

allamp2

(portfolio.hu)