somogy1Nemrégiben zárult le az a felkészülési folyamat, amelynek során a 2014-2020-as uniós ciklus alatt a megyébe érkező európai támogatások minél hatékonyabb felhasználásának kereteit alakították ki a szakemberek és a megyei vezetők. A tervezést magában foglaló projekt keretén belül elkészült Somogy megye területfejlesztési programja, a megyében megvalósítható projektek listája, valamint a pályázókat segítő útmutatók is – írja közleményében a Somogy Megyei Önkormányzat.

A soron következő uniós költségvetési időszakban ugyanis a területi operatív program keretein belül mintegy 46 milliárd forintnyi pénzügyi hozzájárulás érkezik Somogy megyébe. Az összeget pedig gazdasági fejlesztésekre fordítják majd. Bár főként a mezőgazdaságra, az agráriumra, az elvándorlás megakadályozására csoportosítják az pénzt, tervben van az távolsági buszok ingyenessé tétele is, hogy az ingázás költsége ne tegye lehetetlenné a megyében élők távolabbi munkavállalását, a megyén belüli szakember- és tudásáramlást.

A támogatási összegből 22 milliárd forinttal a megyei önkormányzat rendelkezik majd, 8,4 milliárd forintot kap a megyeszékhely, a kistérségeknek pedig több mint 15 milliárd forint jut. Fontos kiemelni, hogy Somogyba ilyen nagy összeg gazdaságfejlesztésre még nem érkezett, de ezen felül különböző egyéb programok keretein belül is juthat pénz a megyébe, ám ezek esetében nincs meghatározott összeg. Ezek a támogatások függnek a benyújtott pályázatok minőségétől, illetve
hosszú távú gazdasági fenntarthatóságától.

A szakemberek a tervezés során mindvégig figyelembe vették a megye területfejlesztési koncepciójában foglaltakat. A dokumentum alapeleme a közszektor, az üzleti szféra, a szakmai és civil, valamint az állampolgári közösségek megyei tervezésbe való bevonása. Ezen együttműködési háló további erősítését és kiterjesztését tette lehetővé az elmúlt egy évben lezajlott felkészülési projekt, amely emellett elősegítette az önkormányzat koordinációs rendszerének és szakmai kapcsolatrendszerének kialakítását és bővítését is.

A lezárult tervezési ciklus legnagyobb eredménye, hogy – köszönhetően a kiépített kapcsolati hálónak és az ezen keresztül bonyolódó tudástranszfernek – hatékonyabbá, könnyebbé és gyorsabbá válhat az EU-s támogatási források kihelyezése, amelyek optimalizáltságuknak hála a korábbiaknál is nagyobb mértékben növelhetik a megye versenyképességét és vonzerejét minden területen.

Mi több, a jól előkészített és megfelelően végrehajtott beruházások régiós szinten is nagy hatással bírhatnak, hozzájárulva a szomszédos öt megye fejlődéséhez is. Vagyis Somogy megye még inkább a Dél-Dunántúl motorjává válhat.

Hirdetés