betegellatas01Tartós betegségekben szenvedők adókedvezményt kapnak. Ha egy beteg ember nyugdíjba megy, a betegséggel kapcsolatos kiadásai nem csökkennek, az adókedvezmény azonban megszűnik. Az önkormányzatok saját hatáskörben dönthetnek ilyen jellegű támogatásról, de ez nem kötelező – írja az Inforádió.

>Több száz betegség után jár adókedvezmény, nem kevés pénzről van szó, az érintetteknek 2017-ben 76 500 forinttal, vagyis havonta 6 375 forinttal nőhet a fizetésünk. Ez az összeg pedig igazán jól jöhet azoknak, akiknek a betegségük miatt jelentősen megnőnek a kiadásai.

A személyi adókedvezménnyel több százezer ember élhet: többek között a cukorbetegségben vagy laktóz-intoleranciában szenvedők jogosultak rá. Emellett számos szívbetegség, mozgásszervi rendellenesség, végtagbénulás is indok lehet a kedvezmény igénylésére. Súlyosan fogyatékosnak tekinti a jogszabály azokat is, akik rokkantsági járadékban vagy fogyatékossági támogatásban részesülnek. A vonatkozó kormányrendelet több száz betegséget, rendellenességet, intoleranciát nevesít. A kedvezmény azonban csak adóköteles jövedelem után jár, vagyis ha a betegek nyugdíjba mennek, ez a lehetőség megszűnik.

A Pénzcentrum megkereste az Emberi Erőforrások Minisztériumát, és kiderült, a különböző betegségben szenvedő nyugdíjasok az önkormányzatoktól kérhetnek támogatást a betegséggel járó extra kiadásokra, de ez nincsen törvényileg szabályozva.

Minden önkormányzat saját hatáskörben dönthet ilyen jellegű támogatásról, az ellátás neve 2015. március 1-jétől egységesen települési támogatás, és az önkormányzatok az általuk támogatandónak ítélt, rendeletükben szabályozott élethelyzetekre nyújthatnak támogatást.

A törvény csak példálózóan sorolja fel, mire is nyújthatnak anyagi támogatást az önkormányzatok. Települési támogatást adhatnak például:

a lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez,

a 18. életévét betöltött tartósan beteg hozzátartozójának az ápolását, gondozását végző személy részére,

a gyógyszerkiadások viseléséhez,

a lakhatási kiadásokhoz kapcsolódó hátralékot felhalmozó személyek részére.

Ebből a gyógyszerkiadások viseléséről szóló támogatási lehetőség alapján lenne lehetőségük az önkormányzatoknak támogatni a tartósan beteg nyugdíjasokat, de a lap szerint ez a gyakorlat nem általános.