czibere karoly01A kormány igazságos, átlátható, visszaélésektől mentes támogatási rendszert akar kialakítani, ennek jegyében jövő év márciusától a járási hivatalok állapítják meg a jövedelemkompenzáló, foglalkoztatást helyettesítő támogatásokat.

A jövedelemkompenzáló támogatásokat a jövőben száz százalékban a központi költségvetés finanszírozza és ezeket a támogatásokat a márciustól a járási hivatalok adminisztrálják – mondta el a kormánydöntés részleteit ismertetve az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára, Czibere Károly. Ebbe a körbe tartozik a jövedelemkompenzáló, foglalkozást helyettesítő támogatások mellett az egészségkárosodottak és a gyermekeiket gondozó, alacsony jövedelműek kiegészítő támogatása, valamint az ápolási díj és az időskorúak járadéka (ez utóbbi kettő eddig is járási hatáskörben volt).

Az államtitkár elmondta: a támogatások másik csoportja önkormányzati hatáskörbe tartozik. Fontos az igazságosság alapelve, és az, hogy mindenki kapjon segítséget, aki valóban rászoruló, de az ne kapjon, aki ezzel visszaél. Az pedig, hogy kik azok, akik egy helyi közösségben valóban rászorulók, a helyi közösség tudja a legjobban - mondta az államtitkár, jelezve, hogy ezért bízzák ezeknek az embereknek a segítését az önkormányzatokra.

A törvénytervezet példálózó jelleggel felsorolja, milyen nehézségek azok, amelyeket alapvetően a települési támogatásból kell támogatni (például a lakásfenntartás), egyébként a kormányzat nem kívánja megkötni az önkormányzatok kezét – közölte még. A kormányzat körülbelül 30 milliárd forinttal fog hozzájárulni az önkormányzatok támogatásához, amelyek nem képesek saját lehetőségeikből, erőforrásaikból olyan forrásokat mozgósítani, amelyek a települési támogatások forrásai lehetnek.

Az átalakítások 2015. március 1-jével lépnek hatályba.

Korábban a szociális támogatások rendszere töredezett volt, nem volt képes hatékony szociális védelmet biztosítani, nem volt kellően hatékony, célzott, átlátható, visszaélésektől mentes – fejtette ki Czibere Károly. Ezután kiemelte: a kormány továbbra is fontos célnak tekinti, hogy "senkit nem hagyunk az út szélén", ezért indokolt úgy átalakítani a szociális támogatások rendszerét, hogy az mindenkinek legalább minimális védelmet nyújtson.

A szociális védelemre fordított kormányzati kiadások nem csökkennek, a teljes szociális védelmi kiadási kassza 15-20 milliárd forinttal lesz több jövőre, mint idén volt – szögezte le az államtitkár, aki arra a felvetésre, hogy az MSZP szerint 20 milliárd forinttal csökken a gyermekélelmezésre fordítható összeg, azt válaszolta: a kormányzat elkötelezett, hogy minél több gyermek számára garantálja a meleg ételhez jutást. Mint mondta, a következő évben a tanévre biztosított gyermekétkeztetési támogatásokat 5 milliárd forinttal megemelik, 58 milliárdra, ez lehetőséget ad arra, hogy a 420 ezer helyett 440 ezer gyermek részesüljön a támogatásban. A nyári gyermekétkeztetésre idén fordított 2,4 milliárd forintot jövőre 3 milliárd forintra emelik. Hozzátette: jövőre már kötelező lesz az óvoda is 3 éves kortól, a gyerekek az intézményrendszerben kapják a napi többszöri meleg élelmet.

Hirdetés