retvaribA gyermekétkeztetési program finanszírozására a jövő évi költségvetésben a tervek szerint az ideinél 2,2 milliárddal több, 74 milliárd forint jut – mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára.

2010-ben még csak 29 milliárd forintot fordítottak a gyermekétkeztetési programra – emlékeztetett az államtitkár, Rétvári Bence a Századvég Gazdaságkutató Zrt. és VIMOSZ által Budapesten megrendezett, A hazai élelmiszeripar szerepe a közétkeztetésben című tanácskozáson. A kormány és a szaktárca is arra törekszik, hogy minél több rászoruló vehesse igénybe szociális alapon az étkeztetést; az ételek pedig ne csak finomak, hanem egészségesek is legyenek. A szociális felzárkózási és az egészségügyi megközelítés együttesen határozták meg az elmúlt évek jogalkotását is – folytatta.

Amíg 2010-ben a szociális (ingyenes) étkeztetésben részt vevő bölcsődés gyerek aránya 14 százalék volt, addig 2015-ben már 71 százalék, az óvodában ez idő alatt az ingyenesen étkező gyerekek aránya 28-ról 75 százalékra nőtt – idézett számadatokat a közelmúltból. A kormány a gyerekek szociális étkeztetésére fordítható forrásokat folyamatosan növelve, mindig biztosította a szükséges anyagi eszközöket, így a legkisebb gyermekeknél a 92 ezerről 318 ezerre növekedett az ingyenes étkezésben részesülők száma.

Ingyenes ellátást (étkezés) 2015 szeptemberéig a gyermekvédelmi támogatásban részesülő és a fogyatékkal élő gyerekek kaptak. A három és több gyerekes családok pedig 50 százalékos térítési díjat fizettek. A finanszírozás rendszere 2014-ben megváltozott. A központi költségvetés bértámogatást és üzemeltetési támogatást ad a működtetőnek, figyelembe véve az ellátottak számát és más körülményeket is.

Tavalyelőtt törvényi úton kiterjesztették az ingyenes bölcsődei és óvodai étkezésben részesülő gyerekek körét. Például ingyenes étkezést kaphatnak azok a gyerekek, akkinek a családjában az egy főre jutó nettó jövedelem nem haladja meg a legkisebb munkabér nettó összegének 130 százalékát. Emellett az egészséges táplálkozás érdekében felmenő rendszerben - a múlt év szeptember 1-jétől kell alkalmazni a közétkeztetésre vonatkozó táplálkozás-egészségügyi előírásokat.

Az önkormányzatok pedig január 1-jétől kötelező feladatként látják el az intézményen kívüli szünidei étkeztetést. Az ebben az ellátásban részesülő gyerekek száma potenciálisan mintegy 221 ezer. A múlt évben nyári étkeztetésben 1484 településen mintegy 134 ezer rászoruló gyermek részesült, erre a kormány 3 milliárd forint forrást juttatott. A szünidei étkeztetés finanszírozására az idén 5,3 milliárd forint áll rendelkezésre.

Hirdetés