bekesm2027-ig csaknem 95 milliárd forint érkezhet Békés vármegyei beruházásokra az uniós Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) Plusz keretéből - közölte Békés Vármegye Önkormányzata pénteken közleményben az MTI-vel.

Az önkormányzat közlése szerint, tavaly a magyar állam előfinanszírozta a 2020-2027-es uniós keretköltségvetési időszak európai uniós forrásait, támogatói döntést eddig 201 pályázat esetében, 43 milliárd forint értékben hoztak.

A 2013-2020-as uniós költségvetési időszakban a TOP keretéből 88 milliárd forint értékben valósult meg 541 pályázat Békésben. Emellett további 6,5 milliárd forint érkezett költségnövekedés címén, amit az építőipari áremelkedések indokoltak. A program eredményeként gazdaságfejlesztési céllal 21 ipari park és 6 inkubátorház épült, valamint 42 piac- és 24 turisztikai fejlesztés valósult meg.

A TOP-program másik része a települési infrastruktúrák és a szolgáltatások fejlesztését támogatta. Ennek során 87 óvoda és bölcsőde, 56 csapadékvíz-elvezető rendszer; 36 egészségügyi és 33 szociális intézmény fejlesztése, valamint 129 épületenergetikai korszerűsítés valósult meg. Megépült 60 kilométernyi bicikliút. A rászorulók képzését és bértámogatását célzó megyei és járási programokban több mint 5500 ember vett részt.