kassza1Végül az önkormányzatok lettek a vesztesei a jövő évi költségvetésnek, a keretharc nyertese pedig az erőforrás-minisztérium. A büdzsében eközben a lényeg nem változott: a bérek és a lakástámogatások növelése jelent valódi fiskális lazítást – írja a Világgazdaság.

A Központi Statisztikai Hivatal bukja a legnagyobbat a jövő évi költségvetéssel, de a jövő évi büdzsé igazi vesztesei az önkormányzatok lesznek. Az idei és a jövő évi költségvetés kiadási kereteit is tulajdonképpen véglegesítették a honatyák szerda délelőtt: a jövő héten már csak végső áldásukat adják a javaslatokra, amelyben aligha lesz nagy változás. A hivatalos forgatókönyv szerint a Költségvetési Tanácsnak kell majd rábólintania a tervekre, amelyek első ránézésre alapvetően nem változtak meg az eredetileg benyújtott javaslathoz képest.

A hiány pont annyi, mint amekkora volt, a bevételek és a kiadások nőttek egy hajszálnyit a jövő évi büdzsében (a 18 ezer milliárdot is meghaladó költségvetési főösszeg mellett 56 milliárdot), miközben a honatyák a mostani szavazással összesen több mint 70 milliárdot osztottak szét különböző célokra. Az idei költségvetésben 30 milliárd került még hozzá a kormányzat találta közel 500 milliárdhoz. A vita során legtöbbet a turizmus kapta, de jól jártak a kormányhivatalok is, és persze jutott nagyobb támogatás a sportnak, a kézilabdásoknak és a Magyar Labdarúgó Szövetségnek is.

Az eredetileg benyújtott javaslathoz képest a legnagyobb változást az iskolák államosítása hozta, emiatt a jövő évi önkormányzati támogatásokat 27 milliárd forinttal csökkentették, és további 21 milliárdos extraadót vetettek ki a testületekre. Ez utóbbi külön befizetés (pontosabban: a megítélt támogatásból vonják le előre), az alapján, hogy az egyes önkormányzatok mennyi bevételt tudnának termelni.  Az elvonások szerkezete miatt viszont nem azok a települések fizetnek feltétlenül többet, amelyeknél az iskolák államosítása után kisebb feladat marad, valójában a gazdag kistelepülések pénzét csökkentik, és a szegényebb nagyvárosok járnak jobban az átalakítással.

Az önkormányzati keretek a nap végén az idei – időközben megemelthez - képest 33 milliárddal (plusz az adóval) csökkennek, ami 5 százalékos visszaesést jelent az ez évihez képest. Ennél többet csak százalékosan bukik bármely terület is: az igazságügyben az ideihez képest jövőre egymilliárddal csökken a keret, ám ez a piciny költségvetésű tárcánál már 6,3 százalékos visszaesést jelent.