schmidt jeno01Talán, ha háromszáz olyan önkormányzat van ma Magyarországon, amely ki tud jönni a beszedett adókból, két és félezer település szinte csak az állami támogatásokból tengődik, 250 milliárd forint hiányzik a rendszerből – mondta a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke.

A műsorban elmondta, hogy Az önkormányzatok működési támogatása 670 milliárd forint a költségvetésen keresztül, az önkormányzatok éves szinten 2,5 ezer milliárd forintot költenek – ismertette az ATV Start című tévéműsorban hétfőn a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke Schmidt Jenő tabi polgármester. Megfogalmazása szerint „önkormányzó-képes” önkormányzatból, amely elég adót tud beszedni ahhoz, hogy abból éljen, csupán háromszáz van.

Egy település akkor „önkormányzó-képes”, ha tud dönteni a saját bevételeiről, és a mozgástere meghaladja költségvetésének a 10 százalékát, hangsúlyozta a TÖOSZ elnöke. Ezzel szemben 2600 településen olyan minimális az adóbevétel, hogy szinte csak az állami támogatásból gazdálkodnak, így nem tudják felvenni a versenyt a nagyobb városokkal. Ez azt jelenti, hogy a hazai önkormányzatok 90 százaléka egyik hónapról a másikra él.

Ezeknek a településeknek az önkormányzási képessége gyakorlatilag a nullához konvergál, hiszen az állami támogatásokat célzottan kapják, az összegekkel pedig kőkeményen el kell számolniuk. Schmidt Jenő a műsorban elmondta: körülbelül 250 milliárd forintra lenne szükség ahhoz, hogy minden magyarországi önkormányzat talpra tudjon állni.

Idén egyébként 11 milliárd forintnyi támogatásra pályázhatnak a működéshiányos vagy működésképtelen önkormányzatok. Ez a támogatás a működéshez kapcsolódó kifizetetlen számlák kiegyenlítésére használható fel, három hónapon belül. „Vélhetően ez a 11 milliárd forint elég lesz” – mondta az ATV-ben Schmidt Jenő.

A pályázati kiírás másik része 7 milliárd forint, az fejlesztésre fordítható. Mint azt korábban megírtuk, épületek, létesítmények felújítására, karbantartására lehet pályázni, három területen: az első az önkormányzati intézményekre vonatkozik, a második belterületi utakra, a harmadik iskolai, óvodai tömegsport-létesítményekre. A TÖOSZ elnöke elmondta, hogy tavaly nagyjából 2300 település pályázott útfelújításra, az erre a területre eső 2,5 milliárd forintból legfeljebb 100 önkormányzatnak jut az összegből.