lazarjanos04A kormány február végéig minden magyar település hátramaradt adósságát átvállalja, összesen mintegy 420 milliárd forint értékben. Orbán Viktor miniszterelnök gazdasági konzultációt kezdeményez az érintett településekkel. Azt várja tőlük, hogy az átvállalt hitelekért cserébe szervezőként kapcsolódjanak be a helyi gazdaság élénkítésébe.

A településeknek gazdaságfejlesztési és -növekedési tervet kell készíteniük, amelynek tartalmaznia kell a települési önkormányzatok szervező és támogató szerepét a helyi kis- és közepes vállalkozások helyzetbe hozása érdekében – mondta el a Miniszterelnökséget vezető államtitkár, Lázár János. A kormány tagjai január 15-ig felkeresik a nagyobb önkormányzatokat, a tárgyalásaikat pedig a helyi kereskedelmi és iparkamarák, agrárkamarák is "inspirálni fogják".

Az államtitkár a kabinet múlt szerdai döntéséről szólva közölte: az adósságátvállalás február 28-áig technikailag is lezárul, így a 2014-es költségvetési évet minden magyar önkormányzat adósságmentesen kezdheti meg. A kabinet arra számít, hogy ezt követően a helyhatóságok az ott élők életkörülményeinek javításával és a települések fejlesztésével foglalkoznak. Reményét fejezte ki: mindez segítséget nyújt ahhoz, hogy a 2014 és 2020 között rendelkezésre álló, hétezer milliárd forintos európai uniós forrás 60 százaléka a magyar kis- és közepes vállalkozásokat segítse.

Lázár János arról is beszámolt, hogy az önkormányzatok kormányváltáskori, mintegy 1200 milliárd forintos adósságából mostanáig 685 milliárdnyit konszolidált a kabinet. Megígérte, hogy rövid időn belül megállapodnak a jövőben leginkább fejlesztéssel foglalkozó megyei önkormányzatokkal a számukra a következő uniós költségvetési ciklusban rendelkezésre álló 450 milliárd forintnyi fejlesztési forrás felosztásáról. A megyei jogú városok közvetlenül is részesülhetnek majd fejlesztési forrásokban.