adosTörténelmi léptékű az adósságátvállalás az önkormányzati rendszer életében, a települések az idei költségvetésüket már úgy tervezték, hogy a tőke- és kamattörlesztés alól felszabaduló forrásokat településeikre fordítják” – jelentette ki, a Világgazdaság beszámolója szerint, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára.

Tállai András közölte, hogy február 28-ával lezárul az adósságkonszolidáció negyedik szakasza is. Az állam idén, az utolsó ütemben 456,75 milliárd forintot (korábban 420-430 milliárdot terveztek) vállalt át 509 önkormányzattól 1874 ügylet során. Ebből az összegből 447,3 milliárdot tett ki 281, ötezer fő feletti település adóssága vett át az állam, 214 kistelepüléstől –  amelyek újból hitelt vehettek fel – 6,5 milliárdot, míg 14 önkormányzati társulástól 2,2 milliárdot vállalták át. Az idén átvett adósságállomány nagyjából egyenlő arányban svájci frankban, euróban és forintban van.

Az adósságátvállalás legelső körében 2011-ben a megyei önkormányzatok adósságát vették át 189 milliárd forint értékben. Ezt az ötezer lakosúnál kisebb települések kompenzációja követte 2012-ben (ekkor még mintegy 1200 milliárdnyi volt az önkormányzatok összadóssága), ami 1720 települést és 10 társulást érintett 85 milliárdos értékben. Tavaly, az év első felében 279, ötezer lakosúnál nagyobb települést adósságának 40-70 százalékát vették át, összesen 614,4 milliárdot.

A konszolidációból kimaradt (jól gazdálkodó vagy hitelre esélytelen) 1176 település (1,1 millió lakossal) március 6-ig kompenzációként fejlesztési támogatásokra jelentkezhet. Idén ennek kerete 12,5 milliárd, négy évre összesen 50 milliárd forint. Tállai közölte, hogy az első körben a 2000 lakosúnál kisebb települések (1018 önkormányzat 600 ezer fővel) kapnak támogatást. Ezután kaphatnak támogatást a nagyobb települések (a Magyar Faluszövetség szerint idén erre nincs sok esély), amelyeknek idén nem jut, azok jövőre kapják meg a nekik járó összeget.