ellenA számvevőszék 2015. első félévi ellenőrzési terve alapján jövőre folytatódnak a kockázatos területeket érintő ellenőrzések; így további önkormányzati gazdasági társaságokat, a központi alrendszer egyes intézményeit és állami tulajdonban lévő társaságok gazdálkodását értékeli az Állami Számvevőszék.

A számvevőszék az MTI-hez eljuttatott közleményében ismerteti: az ellenőrzési témák kiválasztásánál hangsúlyt helyeznek azon területek és szervezetek ellenőrzésére, amelyek hatással vannak az államadósság-mutató alakulására, az államháztartási hiányra, illetve a bevételekre.

Kitérnek arra: a gördülő tervezéssel összhangban az ellenőrzési témák összeállításakor meghatározó kötelezettséget jelentenek a már megkezdett ellenőrzések.

Ennek megfelelően 2015 első félévében várhatóan lezárulnak a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökséget, a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget, a Magyar Nemzeti Bankot, az Országos Betétbiztosítási Alapot, a Magyar Orvosi Kamarát, valamint a Diákhitel Központ Zrt.-t érintő ellenőrzések.

Az ÁSZ kiemelt feladatai közé tartozik 2015-ben is Magyarország központi költségvetése végrehajtásának, azaz a zárszámadásnak az ellenőrzése. Az ÁSZ a hatékony erőforrás-felhasználás érdekében az elmúlt évek gyakorlatát követve folytatja a zárszámadási ellenőrzésre ráépülő vizsgálatokat. Idetartozik egyebek között az egyes adóbeszedési eljárások, egyes központi intézmények és az országos tudományos kutatási alapprogramok ellenőrzése.

A számvevőszék újabb ellenőrzés keretében vizsgálja majd a Magyar Államkincstárt, és megkezdődik a Budapesti Közlekedési Központ ellenőrzése is.

Az ÁSZ témacsoportos ellenőrzései egy-egy témában az államháztartás különböző részterületeit érintik. Ezek az ellenőrzések a központi alrendszer intézményeire, az állami tulajdonban lévő gazdálkodó szervezetekre, valamint önkormányzatokra terjednek ki.

Az ÁSZ ellenőrzései során – a korrupcióval szembeni veszélyeztetettség csökkentése érdekében – értékeli az integritási szemlélet érvényesülését a gazdálkodási folyamatokban. Az évente lefolytatott Integritás-felmérés során szerzett tapasztalatokat a számvevőszék rendre beépíti tervezési rendszerébe.

Az ÁSZ a központi alrendszer intézményeinek szabályszerűségi ellenőrzéséhez kapcsolódóan képet alkot arról, hogy ezen intézmények a gazdálkodás folyamatában eredményesen alakítottak-e ki, illetve működtettek-e gazdaságossági, hatékonysági követelményeket.

A számvevőszéki törvény szerint az ellenőrzöttek által készített intézkedési tervekben foglaltak megvalósítását az ÁSZ utóellenőrzés keretében értékelheti.

(MTI)

Hirdetés