csatorna01A korábbi víziközmű-szolgáltatók számára előírt vagyonátadás miatt összességében közel 400 millió forint veszteséggel zárta az évet a szekszárdi önkormányzati cégcsoport, amely 2013-ban 4,9 milliárd forint árbevételt ért el.

A részben vagy teljesen önkormányzati tulajdonban álló, összesen 625 dolgozót foglalkoztató tizenegy gazdasági társaság együttes mérlegfőösszege 31 milliárd forint, vagyonuk - elsősorban víziközműrendszerek - értéke 28 milliárd forint - közölte a város alpolgármestere Ács Rezső az MTI-vel. A Szekszárdi Víz- és Csatornamű Kft.-nek - amelytől az Egyesült Önkormányzati Regionális Víziközmű Zrt. 2013. június 1-jén átvette a szolgáltatást - jelentősen, 1,426 milliárd forintról 928 millió forintra csökkent az árbevétele, és az egy évvel korábbi 89 millió forint nyereséggel szemben 2013-ban 450 millió forint veszteséggel zárta az évet. Ennek az az oka, hogy a kft. a törvény előírása szerint 853 millió forint értékben közművagyont adott át a szekszárdi önkormányzatnak. A cég üzemi eredménye egyébként 291 millió forint volt - tette hozzá az alpolgármester.

Az egyszeri vagyonátadástól eltekintve a város tulajdonában álló cégek eredménye 106 millió forint lenne, így azonban 396 millió forint a cégcsoport vesztesége – jegyezte meg az alpolgármester. A 25 százalékban szekszárdi önkormányzati tulajdonú Egyesült Önkormányzati Regionális Víziközmű Zrt., amely 64 település ivóvíz-szolgáltatója, egymilliárd 353 millió forintos árbevétel mellett egymillió forintos nyereséget ért el.

Az 50 településen, közel 120 ezer ember számára hulladékszolgáltatást végző Alisca Terra Kft. árbevétele egymilliárd 73 millió forint volt, amely 17 millió forinttal maradt el az előző évitől. Az összeg nem a rezsicsökkentéssel arányosan mérséklődött, mivel a társaságnak sikerült újabb, ipari cégekkel szerződést kötnie. A kft. az egy évvel korábbi 30 millió forint helyett tavaly 12,5 millió forint eredménnyel zárta az évet, amelyet az esetleges további rezsicsökkentés forrásaként eredménytartalékba helyeztek - mondta az alpolgármester.

Szintén új szolgáltatási területek bevonása miatt tíz százalékkal nagyobb, 187 millió forintos árbevételt ért el a kéményseprő-ipari szolgáltatást végző Caminus Kft., és 16,6 millióról 22 millió forintra növelte eredményét.

Az alpolgármester közlése szerint 3,8 millió forint nyereséggel zárta az évet a város mintegy négyezer tanulóját ellátó Szekszárdi Diákétkeztetési Kft. is, amelynek 506 millió forint árbevétele volt; a pozitív eredmény annak köszönhető, hogy a tolnai megyeszékhely önkormányzata 2013-ban decemberében átvállalta a - 2012-ben 43 millió forint veszteséget elkönyvelő - cég 416 millió forintos tartozását.