kezfogA kormány jövőre is biztosítja az önkormányzati rendszer működéséhez szükséges forrásokat, ahol kiemelt hangsúlyt helyez a családok minden eddiginél nagyobb támogatására, valamint a helyi lakosság életszínvonalának további javítására - jelentette ki Berczik Ábel kincstárért felelős helyettes államtitkár az Önkormányzatok Mátrai Szövetségének közgyűlésén, a heves megyei Abasáron.

Az elmúlt években a hazai önkormányzati rendszert illetően a szabályozási környezet újragondolásával párhuzamosan a feladatellátási kör és a finanszírozási eszközök átalakítása is végbe ment. Ez érdemben járult hozzá az önkormányzatok kiegyensúlyozott gazdálkodásának megteremtéséhez, ahol a központi kormányzat közel 1370 milliárd forintos adósságátvállalással is érdemi segítséget nyújtott.

A 2018-as költségvetés a munkából élők segítése mellett a családok megerősítéséről fog szólni. Az önkormányzati feladatellátás növekvő támogatásához kapcsolódóan például jövőre 5,4 milliárd forinttal, 2010-hez képest pedig 47,1 milliárd forinttal több forrást, összesen 79,3 milliárd forintot nyújt a gyermekétkeztetésre.

Az intézményrendszerek fejlesztésére, a bölcsődei és iskolai nevelésre, valamint a kisebb gazdasági potenciállal bíró településeknek is jelentős többletforrások jutnak, tehát az önkormányzatok a következő évben hitelfelvétel nélkül, mintegy 3000 milliárd forintból gazdálkodhatnak, amihez a központi költségvetés több, mint 705,4 milliárd forint támogatást biztosít - emelte ki Berczik Ábel.

(MTI)