piac0Néhány magyar üzletember hadat üzent a nyomornak, az idő őket igazolta. Dacoltak a különféle kormányok által eléjük állított akadályokkal, adaptálták és a magyarországi viszonyokra szabták a híres Yunus-féle Grameen-programot, amelynek keretében mikrohiteleket nyújtanak szegény emberek vállalkozásaihoz.

Harminc órája nem aludtam, diónyi jég esett, éppen a fátyolfóliát vettük le az uborka fölül, amikor jött a vihar – így szabadkozott Bozsányi László, azaz Béka, ahogy mindenki szólítja. A szatmárcsekei férfi a Kiútprogram tíz éves, csütörtökön rendezett születésnapi konferenciáján beszél arról, hogyan is lett vállalkozó.

Béka hét éve vágott bele az uborkázásba. Azért ebbe, mert az elmúlt években a konzervipari célú uborkatermesztés vált a Kiútprogram fő projektjévé, de azért is, mert Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében az uborkatermesztésnek évtizedes hagyományai vannak....

A Kiútprogram tíz évvel ezelőtt indult. 2009-ben három sikeres üzletember, Felcsuti Péter, Ujlaky András és Polgár András elhatározta, hogy elindít egy a mélyszegénységben élőket célzó mikrohitelezési programot, a bangladesi Grameenhez (lásd keretes írásunkat) hasonló banki szolgáltatásokkal. Az üzletembereket régóta összefűzte a roma közösségek támogatásának közös ügye. Így indult el 2009-ben a Kiútprogram Közhasznú Nonprofit Zrt. Az alapításhoz a pénz döntő részét a Polgár Alapítvány és magánszemélyként a fő alapítók adták össze. Kisebb összegekkel színészek, rendezők, újságírók és több roma közéleti személyiség is beszállt. A kezdeményezés célja azóta is, hogy jobb élethez segítsen olyan, mélyszegénységben élő embereket, akik önerőből nem tudnának talpra állni. Ám ennél még több is ez a program. Hiszen a hitelek felvételével a sorsukat a saját kezükbe vevő emberek azt is bizonyítják, hogy képesek vállalkozóvá válni, jövedelmet termelni, hasznos tagjává válni a társadalomnak. A Kiútprogram tehát roma emancipációs program is egyben: miközben pozitív hatással van az ország gazdaságára, erősíti a romák önbecsülését és társadalmi elfogadottságukat egyaránt.

A cikk itt folytatódik

Hirdetés