zoldsegStart szövetkezetnek hívják januártól a közfoglalkoztatásra épülő mintegy háromszáz szociális szövetkezetet a minap a Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat értelmében. Feladataik, működésük, létrejöttük célja nem változik – tájékoztatta a Magyar Időket a Belügyminisztérium.

Ezzel összefüggésben változik a szövetkezeti törvény. A tárca emlékeztetett: a törvénymódosítás célja, hogy a közfoglalkoztatási Start munkaprogramokra épülő szociá­lis szövetkezetek sajátos kategóriája – Start szövetkezet – a jogi szabályozásban is önállóságot, elismerést nyerjen. A közfoglalkoztatás alapjain megalakult szociális szövetkezetek szabályozási szempontból jelenleg is jól elkülöníthető csoportot jelentenek a szociá­lis szövetkezetek között. A szövetkezeti törvény módosításával nem egy új konstrukció jön létre, hanem a már működő szövetkezetek kapnak új elnevezést a könnyebb megkülönböztethetőség érdekében.

A közfoglalkoztatás alapjain szerveződő szociális szövetkezetek valóban a hátrányos helyzetben lévő tagjaik számára segítik az integrációt a közfoglalkoztatásból a nyílt munkaerő­piacra. Alapfeltétel az alapító tagok legalább egyéves közfoglalkoztatási jogviszonya. A közfoglalkoztatás alapjain szerveződő és települési önkormányzati tagsággal rendelkező szociális szövetkezetek egyrészt a közfoglalkoztatás keretében végzett tevékenységet viszik tovább szövetkezeti formában, másrészt a közfoglalkoztatási programra építve folytatják tevékenységüket.

A minisztérium a 2017-es céginformációs adatokra hivatkozva azt közölte: 2951 szociális szövetkezet működik az országban, amelyből ez idáig 300 alakult a közfoglalkoztatás alapjain.

Ezek a szövetkezetek jellemzően élelmiszer-feldolgozási, értékesítési, ipari és szolgáltatási tevékenységet végeznek.

Hirdetés