suliAz idei évre egyébként e célra összesen 270 milliárd forintot különített el a költségvetés. Az aktuális adatok szerint havonta 191-210 ezer közfoglalkoztatott jut munkához – írja a Magyar Idők.

A korábbi évektől eltérően idén nem lesz külön téli közfoglalkoztatási program, mivel a Belügyminisztérium (BM) eleve 2016. február végéig biztosította a szervezők jó részének az ehhez szükséges forrásokat – közölte a Magyar Idők megkeresésére a tárca. Az év közben befejeződő képzéseknél pedig különféle maradványösszegek átcsoportosításával lehetővé tették, hogy az érintettek tél végéig meghosszabbítsák azokat.

Az országos közfoglalkoztatók közel 35 ezer főnek, a járási programokban részt vevő önkormányzatok december végéig 85 ezer, majd januártól 70 ezer, míg a hosszabb időtartamú programokat működtető közfoglalkoztatók 80 ezer embernek biztosítanak munkát tavaszig. A fennmaradó létszám foglalkoztatása egyéb, az év közben indított mintaprogramokban – mint a hajléktalan-, a kulturális közfoglalkoztatási vagy az útőrprogram – valósul meg.

Az idei évre egyébként e célra összesen 270 milliárd forintot különített el a költségvetés. Az aktuális adatok szerint havonta 191-210 ezer közfoglalkoztatott jut munkához. A BM tájékoztatása szerint november és február között az országos programokban az alapvetően időjáráshoz igazítva elvégezhető karbantartási, állagmegóvási, tisztán tartási feladatokat végzik a közfoglalkoztatottak. A járási mezőgazdasági mintaprogramok résztvevői a télen is végezhető feladatok mellett a helyi sajátosságok szerinti termelő tevékenységekben is részt vehetnek. Ezek közé sorolta a tárca a munkaruhavarrást, a tészta-, illetve dróthálókészítést, tartósítást is.

Mindezek mellett most is terveznek elindítani a téli közmunkához kapcsolódóan képzéseket. A BM szerint ezeket 2016 januárjától hirdetik meg, uniós forrás felhasználásával. A képzések időtartama alatt a közfoglalkoztatási jogviszony folyamatos fenntartása érdekében az ehhez szükséges forrásokat 2016. június 30. napjáig biztosították a megyei kormányhivataloknak. A munkaerőpiaci képzésekbe 2016 első fél évében 30 ezer munkavállaló bevonásával számol a tárca. Ezen túlmenően várhatóan a jövő év első negyedében megkezdődik majd az alacsony képzettségűek és a közfoglalkoztatottak képzését célzó – szintén uniós forrásból megvalósítani tervezett – kiemelt projekt is. Ezt a 2018 végéig tartó, összesen 30 milliárd forintos kerettel tervezett programot a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal vezetésével, a Belügyminisztérium együttműködésével és a megyei kormányhivatalok bázisán keresztül valósítják majd meg. A kormányhivatalok már felmérték a munkaerőpiaci képzési igényeket, és zajlik az oktató intézmények kiválasztásának előkészítése is. A programban 2016–2018 során 85 ezer, jellemzően általános végzettséggel sem rendelkező munkavállaló bevonását tervezik. E körben jövőre összesen 60 ezer ember képzése kezdődhet meg.

A képzési programokba 2012 és 2015 között 175 318 közfoglalkoztatottat vontak be, közülük 164 225-en sikeresen befejezték a tanfolyamokat. Tavaly az állam által elismert szakképesítések aránya az előző évek 22 százalékához képest 62-re emelkedett. A képzési programok közül legtöbben a parkgondozó, házi betegápoló, konyhai kisegítő, település-karbantartó, zöldség- és gyümölcstermesztő, motorfűrész-kezelő, mezőgazdasági munkás, ECDL, targoncavezető, kisgépkezelő, kulturális közösségi munkás, segéd gát- és csatornaőr, építő- és anyagmozgatógép-kezelő tanfolyamokon vettek részt.

Hirdetés