garai peter01Akár százezer ember munkához jutását hivatott elősegíteni a foglalkoztatási szövetkezeti program - mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának EU-fejlesztések végrehajtásáért felelős helyettes államtitkára a témában rendezett budapesti konferencián.

Az Esélyek és lehetőségek a XXI. században című tanácskozáson Garai Péter helyettes államtitkár kijelentette: ehhez hasonló program, amely direkt módon a romák foglalkoztatásához, illetve „önmaguk szerveződésével generált” munkához jutáshoz kapcsolódott, eddig nem valósult meg. Az európai uniós finanszírozásból induló, de később „a saját lábára álló” programnak az a lényege, hogy a benne részt vevők produktív módon hozzá tudnak járulni saját közösségük fejlődéséhez – mondta a helyettes államtitkár.

Lenkovics Barnabás alkotmánybíró, a Széchenyi István Egyetem tanszékvezető tanára arról beszélt, hogy a kitöréshez a tanuláshoz, a munkához és a tulajdonhoz való viszonyulást kell megváltoztatni. Olyan nemzetgazdasági stratégiát kell kidolgozni, amely ezen a három ponton kimozdulást jelent. Megjegyezte, ha a romák ki tudnak törni a mostani helyzetükből, akkor nemcsak magukat emelik fel, hanem az országot is.

Patyi András, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora az önkormányzatok funkcióiról szóló előadásában elmondta: 2012-ben lépett hatályba az új önkormányzati törvény, amelynek új filozófiai hozzáállása az, hogy a helyi önkormányzás módját is meghatározza. Azt mondja: „úgy kell önkormányozni, hogy a helyhatóság támogatja a lakosság önszerveződő közösségeit”. Mint megjegyezte, a foglalkoztatási szövetkezeteket is ilyen önszerveződő közösségek alkotják.

Farkas Flórián fideszes országgyűlési képviselő, a „Híd a munka világába” Munkaerő-szervező Országos Foglalkoztatási Szövetkezet elnöke a konferencián kijelentette: „ma az egyik legnagyobb gazdasági potenciál a magyarországi cigányság”, tanulni és dolgozni akarnak. Az Országos Roma Önkormányzat volt elnöke azt mondta, a cigányok aktív részvétele nélkül nem lehet megoldani a problémát.

A konferencián közreadott tájékoztató szerint a program általános célja a romák munkaerő-piaci helyzetének előremozdítása, visszavezetésük a munka világába. Közvetlen céljai közé tartozik egy fenntartható foglalkoztatási szövetkezet megalakítása, elindítása, törvényi feltételeinek kialakítása, és feltöltése képzett tagokkal. A tanácskozást az Országos Roma Önkormányzat, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekvédelmi Szövetsége rendezte.

Hirdetés