bekesfA Békés Megyei Kormányhivatal 2016-ban immár negyedik alkalommal rendezte meg a Közfoglalkoztatási Kiállítást Békéscsaba Főterén, a Szent István téren. A nagyszabású rendezvény keretében idén Békés megye 56 önkormányzata mutatta be látványos keretek között a közfoglalkoztatási programjainak eredményeit.

A közfoglalkoztatási programokra az idén is jelentős összeg, 19 milliárd 650 millió Ft áll rendelkezésre Békés megyében, és összességében 14 513 fő kerül bevonásra a programba – hangzott el Gajda Róbert Békés Megyei Kormányhivatalt vezető kormánymegbízottól a kiállítás megnyitóján. Az említett statisztikai adatokból kiindulva és a valóságot is megismerve, egyértelmű, hogy Békés megye számára a közfoglalkoztatás egy szükséges és sikeres program is egyben – mondta.

Gajda Róbert kormánymegbízott hozzáfűzte, arra kell törekedni, hogy a közfoglalkoztatás lépcsőfok lehessen ahhoz, hogy minél többen visszatérhessenek az elsődleges munkaerőpiacra.
A rendezvényt személyes részvételével is megtisztelte dr. Hoffmann Imre közfoglalkoztatási és vízügyi helyettes államtitkár, aki köszöntőjében a közelgő országos kiállításra is felhívta a figyelmet, ahol megyénk is képviselteti magát. Dr. Nagy Ágnes a Békés Megyei Kormányhivatal Foglalkoztatási Főosztályának vezetője köszönetét fejezte ki valamennyi kiállítónak, illetve mindazoknak, akik munkájukkal hozzájárultak az esemény sikeres megvalósításához.

Herczeg Tamás tanácsnok kiemelte, hogy a kiállításnak otthont adó békéscsabai Szent István tér ideális helyszíne az egész megyét érintő programnak.

A kiállítóhelyek között sétálva a látogatók interaktív módon megismerkedhettek a seprűkötés, a tésztakészítés, savanyítás, befőzés, az ágaprítás, sőt a biotégla készítés fortélyaival is. A közfoglalkoztatási programokat működtető önkormányzatok számos, a munkavégzés során használt eszközt is kiállítottak, például traktorokat pótkocsival, fűkaszákat, drótfonó gépet, ágaprítókat és olajprést is. Az érdeklődők a helyszínen zöldségek, gyümölcsök széles kínálatából termékkóstolókon is részt vehettek. A rendezvényt zenés programok színesítették, amelyekben a települések zenekarai, néptáncosai, óvodás és mazsorett csoportjai léptek fel.

A járási startmunka programokban végzett tevékenységek valódi értéket teremtve a helyi közösségek javát szolgálják. A közfoglalkoztatási programok elsődleges célja, hogy az állástalan emberek minél hamarabb visszakerüljenek a munka világába, ugyanakkor ezzel a lehetőséggel jelentősen bővült a hátrányos helyzetű térségekben a lakosság helyben végezhető munkalehetőségeinek köre.

Fontos célkitűzés, hogy a munka világába visszavezetett emberek a lehető legrövidebb időn belül újra állást találjanak az elsődleges munkaerőpiacon, ahol a közfoglalkoztatás révén megőrzött munkaképességüket és a különböző képzések révén megszerzett új ismereteiket kamatoztathatják nagy haszonnal.

Jelenleg megyénkben 62 önkormányzat működtet valamilyen járási Startmunka mintaprogramot. Térségünkben a földrajzi elhelyezkedésből és természeti adottságokból eredően a legnépszerűbb a mezőgazdasági programelem, amelynek keretében a gazdálkodás már 1 800 hektárt meghaladó termőterületen folyik.

A mezőgazdasági projektek elősegíthetik az önkormányzati intézmények helyben megtermelt friss zöldségekkel és gyümölcsökkel való ellátását. A Békés megyei közfoglalkoztatási programok mezőgazdasági programelemének 2016. évi újdonsága az ipari kender növény termesztésének elindítása, melyhez első lépésben a rostkender termesztéshez szükséges vetőmag előállítását tűzték ki célul a külön e célra létrehozott konzorciumba belépő önkormányzatok.

Ebben a konzorciumi és felvásárlási szerződéssel is megerősített projektben 25 megyei közfoglalkoztató önkormányzat vesz részt és mintegy 100 hektáros területen kezdődött meg idén a vetőmagtermesztés.

A mezőgazdasági programelemen belül foglalkoznak állattenyésztéssel is, a tartott haszonállatok igen sokfélék, a legkülönbözőbb háztáji szárnyasoktól (tyúk, lúd, kacsa) a sertésen, szarvasmarhán át egészen a magyar racka juhig lelhetőek fel állatfajok. Kedvező tendencia, hogy folyamatosan emelkedik a növénytermesztésből és az állattartásból származó termények, termékek feldolgozottsági foka.

A növénytermesztés produktumaiból a legkülönbözőbb savanyúságok, lekvárok, vagy éppen a cirokseprű, míg az állattartásból különböző sajtok, túró és egyéb feldolgozott tejtermékek, a tojásból házi tészta, míg az állati maradványokból szappan kerül - immár saját gyártásban - előállításra.

A fentieken kívül megyénkben a belvízelvezetéshez, a köz- és mezőgazdasági útkarbantartáshoz, a bio- és megújuló energiafelhasználáshoz, és az illegális hulladéklerakók felszámolására indított programok is működnek.

Az utóbbi években a hangsúly számottevően áttevődött a helyi sajátosságokra épülő közfoglalkoztatási programokra, ahol a közfoglalkoztatottak a helyi, települési erőforrásokra alapozva tevékenykednek Békés megye önkormányzatainál.

(Forrás: Hír6, fotó: Such Tamás )

Hirdetés