vizcsoA hazai ívóvízhálózat egészét meg kellene újítani a hétvégén létrejött Víz Koalíció szerint. A vezetékek döntő többsége ugyanis korszerűtlen és elöregedett, emiatt pedig rendszeresek a csőtörések. A teljes munka több százmilliárd forintba kerülne.

Magyarországon az ivóvízhálózat 86 százaléka kockázatosnak minősül a – 10 civilszervezet és 5 szakszervezet által – szombaton létrehozott Víz Koalíció szerint. A résztvevő szervezetek úgy vélik, a vízcsövek szörnyű állapotban vannak, és egyes településeken már komoly kihívást jelent az egészséges ivóvízhez jutás.

A közművek egyre romló helyzetére a Századvég Gazdaságkutató Zrt. már egy 2018-as tanulmányban felhívta a figyelmet, mely rámutatott, hogy az ivóvízellátó rendszerek közel 56%-a túlnyomóan kockázatos, míg 30%-a kockázatosnak minősül, illetve 2012 és 2018 között a csőtörések száma megduplázódott.

A szolgáltatókra nehezedő terheknek köszönhetően – mint a közműadó, az árak befagyasztása, a magas áfa-tartalom és a szakemberhiány – nem tudni, hogy meddig tudja még ellátni feladatait a jelenlegi infrastruktúra.

Ennek orvoslására, és az ivóvíz-krízis megelőzésének érdekében a Víz Koalíció petíciót indított a vízvezeték-hálózat cseréje érdekében, amiben javaslatokat fogalmaztak meg a források biztosítására is. hét lépést várnak el a szakszervezetek és civil szervezetek a kormánytól:– Közművezeték-adó fejlesztési tartalékba helyezése, a beszedett adó teljes összegének visszaforgatása ellátás arányosan a víziközmű ágazatba, az ivóvízhálózat és csatornahálózat fejlesztése céljából.– Az ivóvízellátás és szennyvízkezelési tevékenység után fizetett fogyasztói díjak áfa tartalmának csökkentése, a fogyasztói árak változatlan megtartása mellett, az ivóvízhálózat és szennyvízhálózat fejlesztésére és a munkaerő megtartását segítő bérfejlesztés céljára.

Az elöregedett, jellemzően 50-60 éves azbesztcsövek egyre sűrűbben törnek el, cseréjük pedig akár napokat is igénybe vehet. A szombati rendezvényen kiállításra kerültek kiszerelt, elkorrodálódott vezetékek, többek döbbenetére azokon nemrég még ivóvíz folyt.

A teljes vezetékhálózat cseréje rengeteg pénzbe kerülne, az összeget a konferencia egyik szakmai részvevője mintegy 300 milliárd forintra tette. Nagyx összeg, de a probléma is nagy, ami egyes szakemberek szerint 10 éven belül „robbani" fog.

Hirdetés