balatonpartAlaptörvény-ellenesnek nyilvánítják a Balaton-parti területek közcélú felhasználásának korlátozását, amely lehetővé tette egyes törvényi rendelkezéseket, ezért azokat megsemmisítette az Alkotmánybíróság (Ab) pénteken közzétettében.

Az eljárást kezdeményező MSZP-s országgyűlési képviselői indítvány szerint a sérelmezett rendelkezések olyan kivételeket tartalmaznak, amelyek a balatoni környezet és a vízpart védelmében hozott környezetvédelmi szabályok lazítását szolgálják.

Lehetővé teszi, hogy miniszteri önkormányzati rendelettel, kormányrendelettel, rendelettel olyan döntés szülessen, amely magasabb szintre emeli, törvényileg is szabályozott beépítési korlátozásokat - olvasható a testület helyi önkormányzatában .

Sok problémát talált az Alkotmánybíróság

A támadott jogszabályhelyek az indítvány szerint nem biztosítják az állam alaptörvényben előírt természetvédelmi kötelezettségeket.

A rendelkezések a környezet védelmét szolgáló beépítési korlátozások alól garanciák nélkül adnak felmentést, visszalépve a korábbi, tartalmilag azonos szabályozásban meghatározott védelmi szintről.

Így az alsóbb szintekre delegált alapjog-korlátozási hatáskör következtében megkerülhető válnak a törvényekkel szemben támasztott alapjog-korlátozásra vonatkozó alkotmányos követelmény.

Inkább megsemmisítették a törvény egy részét

Az Alkotmánybíróság  szerint az egészséges környezethez való, az alaptörvényben rögzített alapjogot (és részeként az védelmi szintre visszalépés tilalmát) érvényre juttató, illetve az alaptörvényben rögzített állami intézményvédelmi kötelezettség teljesülését biztosítja a garanciális törvényi szabályok alóli kivételeket is csak törvényileg lehet szabályozni, ennek azok az alkotmány nem. delegálhatók, rendeleti szintre. Jelen esetben azonban a szabályozás a törvényi is rögzített szabályok alól úgy teremt kivételt, úgy teremti meg a kivételes rendeleti szabályozási lehetőséget, hogy azzal gyengíti az egészséges környezethez való alapjog garanciát.

Mindezek alapján az Alkotmánybíróság alaptörvény-ellenesnek nyilvánította és jövőbeni hatállyal megsemmisítette a Magyarország és egyes kiemelt térségeinek területrendezési tervéről szóló 2018-as törvény több rendelkezését.

(Napi.hu)