sutoolajCseppetSem! programot működtető cég társadalmi felelősségvállalási programja nyomán a gyűjtőpontoknak helyt adó önkormányzatok, oktatási intézmények és cégek anyagi visszatérítést is kapnak a gyűjtött mennyiség után.

Csak a karácsonyi és év végi otthoni sütés-főzések során több száz tonnányi használt sütőolaj és sütőzsiradék halmozódik fel a háztartásokban, melynek egy része a csatornában végzi, ezáltal szennyezve épített és természetes környezetünket. Egyetlen liter használt sütőolaj egymillió liter vizet képes fogyasztásra alkalmatlanná tenni, szelektíven gyűjtve viszont 100 százalékban újrahasznosítható. A teljes magyarországi sütőolaj fogyasztás az NHKV korábbi adatai szerint 140 000 tonna körül alakul, melynek 70 százaléka a háztartásokból kerül ki. A visszagyűjtési arány az előző években egy főre vetítve 0,2 kilogramm volt évente.

A lakosság körében keletkező használt sütőolaj és sütőzsiradék települési szintű, hálózatos begyűjtése CseppetSem! Program néven indult 2020. őszén, s jelenleg már 1026 magyarországi településen van jelen közel 1900 gyűjtőponttal – közölte az Agrokép megkeresésére a Biotrans Kft. A rendszert a 100 százalékos hazai tulajdonban álló társaság üzemelteti. Az összegyűjtött anyagokat Magyarországon, a komáromi finomítóban dolgozzák fel, így a program a hazai körforgásos gazdaságot erősíti. A programot több regionális vízmű és a Magyar Víziközmű Szövetség is támogatja.

A rendszerben „cseppmentesen”, azaz lezárt csomagolásban adható le az anyag. A gyűjtőcég társadalmi felelősségvállalási programja nyomán a gyűjtőpontoknak helyt adó önkormányzatok, oktatási intézmények és cégek anyagi visszatérítést is kapnak a gyűjtött mennyiség után, így a környezet védelme mellett a helyi közösségek anyagilag is gyarapodhatnak a CseppetSem! Program által.

A Pest megyei Kismaroson a gyűjtés kedvezményezettje a helyi óvoda, mely közel 100 000 forintot kap az egy év alatt a faluban összegyűlt mennyiség után, melyből a gyerekeknek mozgásfejlesztő játékokat vásárol az óvodavezetés, míg országosan több millió forint jutott el helyi civil szervezeteknek és közösségeknek. Körvonalazódik az együttműködés a Baptista Szeretetszolgálattal is, az ő tevékenységüket is támogatni szeretné a cég – számolt be az Agroképnek a társaság. A CseppetSem! Program keretében az idén begyűjtött használt sütőolaj és sütőzsiradék elérte a 320 tonnát, s a havi mennyiség folyamatosan növekszik.

A gyűjtőpontok száma a települések, iskolák és cégek csatlakozásával folyamatosan emelkedik.