tetenyi-fennsikSikerrel zárult a XXII. kerületi Tétényi-fennsík megtisztítása, a Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. kertészeti és hulladékgazdálkodási szakemberei megszabadították a az építési törmelékektől a területet, és visszaadták az őshonos növényvilágnak.

A Tétényi-fennsíkon, két nagyobb területen 2700 köbméternyi, több mint 4100 tonna illegálisan lerakott építési törmelék gyűlt össze. A törmelék elszállítását nehezítette, hogy a területet sűrű növényzet nőtte be az évek során, és a munkát csak a talaj fagyott állapotában lehetett elvégezni. Az időjárási és talajviszonyok miatt a terület megtisztítását a Főkert és az FKF két részletben végezte el.

Első lépésként december közepén megmetszették a kijelölt közlekedési útvonalon belógó ágakat és kikarózták a teherautók által használható nyomvonal határait. A törmeléket az FKF pusztazámori hulladékkezelő központjába szállították további kezelésre, részben technológiai segédanyagként történő hasznosításra. A sitthalom nagyobbik részét a karácsony előtti héten, a maradékot pedig január 24-28. között számolta fel a társaság.

Az illegálisan kihelyezett hulladék elszállítása után a tereprendezést is elvégezték a BKM munkatársai. Az első ütemben a cserjék visszavágása során talált további illegálisan lerakott hulladék okozott újabb, előre nem látott nehézséget, a második ütemben pedig a sitthalom alól előkerülő vastag terméskőfaldarab volt váratlan akadály. Február elején a géppel nem begyűjthető tégla- és betondarabokat is összeszedték, ezzel a kármentesítés eredményesen lezárult.

A Főkert a vegetációs időszak kezdetétől gondoskodik majd a lassan felnövő lágyszárú növények rendszeres kaszálásáról is. Erre azért van szükség, mert a sitt helyén először az úgynevezett pionír gyomnövényfajok megjelenése várható, amelyek kiszorítását gyorsítja a rendszeres extenzív kaszálás. Az időközben megjelenő őshonos, ám lassabban terjeszkedő flóra térhódítása ezzel gyorsítható, de a folyamat várhatóan így is több évig fog tartani.

A BKM felhívta a figyelmet arra, hogy a hulladék nem megfelelő helyen való elhelyezése nemcsak jogszabályba ütközik, rontja a városképet, és elcsúfítja a természetes élőhelyeket, hanem környezetvédelmi, egészségügyi problémát is jelenthet, ráadásul nagyban megnehezíti a hatóságok és a felszámolást végző társaságok munkáját, komoly anyagi károkat is okozva. Hozzátették: bíznak abban, hogy a lakosság számára elérhető, folyamatosan bővülő szolgáltatások köre – például a legforgalmasabb lakossági hulladékudvarok vasárnapi nyitvatartása vagy a veszélyes hulladékok és lomok díjmentes leadásának lehetősége – hozzájárul az illegális hulladéklerakás visszaszorításához.

Hirdetés