favagasA Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége kérte a jogszabály visszavonását a kormányfőtől, mert szerintük az többek között veszélyezteti a védett hazai erdőket és az állatvilágot.

Ahogy arról mi is beszámoltunk, néhány nappal ezelőtt egy, a Magyar Közlönyben megjelent új rendelet lazította a fakivágás szabályait. Az új rendelkezések alapján már nem kell figyelembe venni az erdő védelméről szóló és az erdőgazdálkodásról szóló törvényben foglalt korlátozásokat.

Most a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége levelet küldött Orbán Viktornak, amelyben azt kérik a kormányfőtől, hogy vonja vissza a rendeletet - vette észre az Index.

A szövetség elnöke, Schmidt Jenő által jegyzett levélben többek között azzal érvelnek, hogy a rendelet alapján kitermelt fa nem alkalmas annak nedvességtartalma miatt a 2022. október és 2023. április közötti fűtési időszakban tűzifaként felhasználásra, a nedves fa ugyanis elégtelenül és alacsony hőhatásfokkal ég, és tönkreteszi a kályhákat, kazánokat.

Emellett a jogszabályváltozás veszélyezteti a szövetség szerint a védett hazai erdőket és az állatvilágot, a fák vágáskora, az erdők felújítására vonatkozó szabályok rendelettel történő felülírása pedig akár évtizedekkel is hátráltathatja Magyarország védekezését a klímaváltozással szemben.

Hangsúlyozzák: a védett erdőkben (természetvédelmi területeken, tájvédelmi körzetekben, nemzeti parkokban) az új rendelettel szabályozott módon történő fakivágás, tarvágás nem megengedhető, ellentétes az Alkotmánybíróság 3223/2017-es határozatában rögzített azon alkotmányos alapelvvel, hogy a természetvédelem jogszabályokkal biztosított szintjét az állam nem csökkentheti, kivéve, ha más alkotmányos jog vagy érték érvényesítéséhez elkerülhetetlen.