napelempark3A magyarországi napelemes termelőkapacitás növekedésének nagyságát jelzi, hogy míg 2015-ben az ilyen erőművek mindössze 153 MW teljesítményre voltak képesek, az Energiahivatal legutóbb már azt jelentette, hogy e méret meghaladta az 1500 MW-ot. Ez azonban nem minden, sőt: meglehet, hogy ezzel eleve rossz irányba indultunk el, mert rossz irányba nézünk. Legalábbis erre jutott legújabb tanulmányában a Szolidáris Gazdaság Központ (SZGK), szerintük a magyar napelemboom éppen azt a problémát nem oldja meg, amire eredetileg született. Erről, az energiaközösségekről és az energiaárrobbanás okairól szól a Napi.hu legújabb videopodcastja.

A beszélgetéshez kezdésnek és kiindulópontnak az SZGK nemrég publikált tanulmánya szolgál, aminek a címe sem túl megnyugtató: A napelemboom sötét oldala.

A majdnem 50 oldalas terepfelmérés és helyzetértékelés onnan indul , hogy a jelenlegi napelemes erőműves beruházások mögé nézve kiderült, hogy a legújabb építéseknek már 99 százaléka nem kötődik a helyhez tulajdonilag, ahol épül és működik. Az a kérdés, hogy miért baj ez, hogy miként kéne ennek inkább működnie és hogy miért fontos, hogy a napelemes beruházások több szinten is egymásra épülő rendszert alkossanak?

A cikk folytatása és a podcast itt érhető el

Hirdetés