hulladk palkovicsAz illegálisan lerakott hulladék felszámolásának fontosságát hangsúlyozta az innovációs és technológiai miniszter, Palkovics László a Tavaszi nagytakarítás – Takarítsuk ki együtt a természetet! elnevezésű akció kezdőnapján, hétfőn Budapesten.

Az erdők világnapjától, március 21-étől április 22-ig, a Föld napjáig tartó kezdeményezésről beszélt a miniszter, felidézve, hogy a kormányzat 2019-ben hirdette meg a magyar klímavédelmi akciótervet, amelynek egyik elemeként az illegálisan lerakott hulladékot szeretnék felszámolni. Felmérésük szerint a leggyakrabban lomb, háztartási vegyes hulladék, építési törmelék, valamint zöldhulladék kerül ki a zöldterületekre.

A miniszter azt ígérte, hogy idén is folytatják azt a tavaly indított, 13 milliárd forintos támogatási programot, amely az önkormányzatok számára nyit forrást hulladéklerakók létesítéséhez. Emlékeztetett arra is, hogy 2035-ig a kommunális hulladék 65 százalékát anyagában kell újrahasznosítani, ezért motivációs rendszert kell kitalálni arra, hogy ez a hulladék szelektáltan kerüljön vissza a körforgásba. Kitért arra is, hogy az illegális hulladék lakossági bejelentését a kormányhivatalok számára megkönnyítő Hulladékradar nevű alkalmazásnak már érkezik az új, az eddigieknél könnyebben használható változata. Az alkalmazás segítségével érkező bejelentések nyomán a hivatalok mintegy 66 ezer tonna hulladékot vittek el.

Révész Máriusz, az aktív Magyarországért felelős kormánybiztos arra emlékeztetett, hogy kezdeményezésükhöz tavaly tizenegy erdészet, három nemzeti park és számtalan önkormányzat csatlakozott, az idei program pedig a tavalyinál is nagyobb jelentőségű lesz, ahhoz az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) is csatlakozott. A kormánybiztosság és az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ munkatársai tavaly nemcsak tavasszal gyűjtötték a hulladékot, hanem részt vettek a PET Kupán is, így akkor 1,5 tonna hulladékot gyűjtöttek össze. A Tavaszi nagytakarítás fontos célja a fiatalok, iskolások, vándortáborozók és felnőttek bevonása is. Mindenki, aki csak egy zsák szemetet kihoz az erőből, másként fog viselkedni ott – mondta Révész Máriusz. Egyúttal reményének adott hangot, hogy az akciónak köszönhetően élhetőbb, tisztább és jobb mentális állapotban lévő „országban éljünk az elkövetkező években”.

Csépányi Péter, a Pilisi Parkerdő erdőgazdálkodási és természetvédelmi vezérigazgató-helyettese arról beszélt, hogy a főváros körüli erdők évente mintegy 35 millió látogatót vonzanak, azaz minden hektár általuk kezelt területen naponta két ember fordul meg, ami az ország más erdeivel összehasonlítva „óriási gyakoriság”, 20-30-szoros terhelést jelent. Azért is üdvözlik a hulladékgyűjtési akciót – mondta –, mert a fenntartható erdőgazdálkodás része az erdők ökoturisztikai, szociális-társadalmi funkcióinak megőrzése is, ezért „fontos, hogy tiszták maradjanak az erdők”. 2020-as felmérésük szerint mintegy 5500 köbméter illegális hulladék található az erdeikben, annak eltakarításán folyamatosan dolgoznak. Pozitív tendenciaként említette ugyanakkor, hogy a belső erdős területeken a turizmus már nem okoz komoly problémát hulladék szempontjából.

Kézdy Pál, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságának (DINPI) általános igazgatóhelyettese arról beszélt, hogy az ilyen akcióknak komoly szerepük van az emberek gondolkodásmódjának formálásában. A kezdeményezés hozadékaként említette továbbá, hogy egy megtisztított terület kevésbé vonzza a későbbi szemétlerakókat. A DINPI a következő egy hónapban több olyan szemétszedő akciót, túrát is szervez, amelyeken természetvédelmi őreik segítik az önkénteseket. A XI. kerületi Balatoni úton található benzinkút melletti erdős területről a sajtótájékoztató hétfő kora délelőtti kezdetéig több mint 50 zsák hulladékot gyűjtöttek össze az akció önkéntesei.

Hirdetés