A Dél-Dunántúl komplex fejlesztési program célja, hogy csökkentse az országban az észak–déli fejlettségi különbséget.
A Dombóvár várossá avatásának ötvennegyedik évfordulóján rendezett ünnepségen mondta ezt a területfejlesztési miniszter, Navracsics Tibor. A cél az, hogy segítséget nyújtsanak azoknak a déli régióknak, amelyek az elmúlt harminc évben önhibájukon kívül „a fejlődés szélére sodródtak”. Szerinte „a politikai döntéshozók hanyagsága, oda nem figyelése” eredményezte azt, hogy ez a térség az évezred fordulóján mintha elfeledetté vált volna. A gazdasági mutatók borús jövőképet vázoltak fel – elsősorban Baranyában. „Pécsnek regionális központnak kellene lennie, ehelyett az utóbbi időben teret vesztett a magyar gazdaságban és kulturális életben – mondta –, és azok a térségek is vesztesek lettek, amelyek Pécs központi szerepére alapozták terveiket.”
„A mi feladatunk, hogy segítsünk Dombóvárnak a közlekedési infrastruktúra javításával, munkahelyteremtő beruházásokkal” – emelte ki a miniszter. Azután arról beszélt, hogy egyes települések csak politikai kegyből váltak várossá, mások azért városok, mert jelentős történelmi múltjuk van, és vannak olyan városok, ahol a közösség alapja az ambíció, a tenni akarás, így Dombóvárt a múltja is feljogosítja arra, hogy a jelentős városok között tartsuk számon. Az elmúlt években a város megtalálta az ambíciókat, igény jelent meg arra, hogy ismét vezető szerepet töltsön be.
Potápi Árpád János (Fidesz) nemzetpolitikáért felelős államtitkár, a térség országgyűlési képviselője azt mondta, ahhoz, hogy a várost ismét bekapcsolják az ország vérkeringésébe, elengedhetetlen Dombóvárnak mint közlekedési csomópontnak a megerősítése. A jövő legfontosabb beruházásának tartja a Kaposvárral, illetve a 67-es úttal való összeköttetés megteremtését, ami lehetővé teszi azt, hogy Dombóvárról az M7-as autópályán a fővárost és más térségeket gyorsan, biztonságosan meg lehessen közelíteni.
Kitért arra is Potápi Árpád János, hogy 2019 előtt Dombóvár „szembement a térség településeivel és az ország jó részével, békétlenség, széthúzás jellemezte a várost”. 2019 után az új polgármesterrel, Pintér Szilárddal ennek véget vetettek, Dombóvár közélete kiegyensúlyozottá vált, a jövőbe vetett hite is megerősödött. Szerinte a június 9-i önkormányzati választás tétje az, hogy a város ezt a békét megőrizze.
A dombóvári kulturális központban rendezett gálán az évforduló alkalmából díszpolgári címet, díszjelvényeket adtak át, és kitüntetésekkel ismertek el fiatal tehetségeket, a gazdaság szereplőit.