Az emberek három évvel tovább élhetnének, ha a légszennyezés megszűnne – mondja a légzőszervi, valamint szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásában is szerepet játszó porszennyezésről Szilassi Péter, az SZTE Földrajzi és Földrajztudományi Intézetének egyetemi docense az InfoRádióban.

A Szegedi Tudományegyetem kutatói szerint

• tavasztól őszig nincs fűtés, ezért a közlekedés a fő kibocsátó;
  • a téli por döntő része fűtési eredetű, ilyenkor a nyíltabb területen fekvő közutakon az autók mozgásukkal szelet csapnak, ami inkább kipucolja a városok levegőjét;
  • a hulladéklerakók, a bányaterületek és az építési területek egész éven át bocsátják ki a port.

A levegőminőség monitorozását nagyban nehezíti, hogy Magyarországon a nagyvárosokban van ugyan 18 mérőállomás, de arról nincs információ, hogy az ország többi 3200 településén mi a helyzet.

A kistelepüléseken gyakran fával és sok esetben a szegényebb helyeken még hulladékkal is tüzelnek. A városokban növénytelepítéssel, parkosítással lehetne előrelépni, illetve a fűtési mód megváltoztatásával: a fatüzelés és széntüzelés helyett a gáz- és az elektromos fűtésre kellene átállni a docens szerint.