elleA tavaly október óta hatályos Bkr. módosítás miatt néhány szabályzatot javítani kell. Ez azonban egyben kiváló lehetőség arra is, hogy a sokszor formális kockázatkezelési tevékenységet élővé és eredményessé tegyük.  Az ETK Szolgáltató zRt. oktatással és támogató tanácsadással is áll partnerei rendelkezésére.

Az integrált szócska beépítésével a jogalkotó hangsúlyozni kívánta, hogy a tevékenység során a szervezetek valamennyi – tehát nem csak pénzügyi – kockázatát azonosítani és értékelni kell. Az eddig is kötelező kockázatkezeléssel azonban nem a szűkebb értelmezés volt a probléma, hanem leginkább az, hogy érintettek nemigen látják a tevékenység konkrét hasznait, ezért csak egy újabb bürokratikus kötelezettséget látnak benne. Ennek „eredménye”, hogy a nem kevés munkával elkészített színes kockázati térképek –  a tevékenység egyéb dokumentumaival együtt – a fiókokban landolnak, és onnan legfeljebb az aktuális ÁSZ vizsgálatok csalogatják elő.

Márpedig a kockázatkezelés valóságosan is tudja támogatni a szervezetek vezetését az eredményes működés feltételeinek megteremtésében. Ha a cél a lehetséges hibák kiküszöbölése, a lehetőségek megragadása, nem pedig a jogszabályalkotóknak való megfelelés, akkor jól hasznosítható eredményre jutunk. Ehhez persze nem elég a sablonok alkalmazása, rendszerben kell gondolkodni, és a nekünk leginkább megfelelő módszereket kell kiválasztani.

A kockázatkezelés célja a bizonytalanság csökkentése, ami ágazatoktól függetlenül segít abban, hogy megalapozott döntéseket hozzunk. Csapatmunka, ahol nem a kézenfekvő kockázatok táblázatba foglalásával foglalkozunk, hanem valamennyi érintett bevonásával keressük azokat a lehetséges bekövetkezéseket, amely eltéríthetnek minket a céljainktól – akár pozitív, akár negatív irányba. Erre a tevékenységre azonba komolyan fel kell készülni: az irányelvek kidolgozása, a tervezés, az erőforrások biztosítása nélkül ad hoc jellegű lehet munka. Az eredményeket elemezni, a folyamatokat fejleszteni szükséges.

Örömmel állunk mindazok rendelkezésére, akik fejleszteni akarják kockázatkezelési tevékenységüket, külső szakértőként támogatva a folyamat eredményessé tételét.

Akik pedig saját maguk szeretnének fejlettebb rendszereket működtetni, azok számára kidolgoztunk egy olyan háromnapos tréninget, ahol lépésről lépésre vesszük át a legfontosabb feladatokat, és minden fontosabb ponton közös gyakorlatokkal fejlesztjük a résztvevők készégeit. A tematika összeállításánál gondoltunk a kinevezett kockázatkezelési felelősök munkájának támogatására és kockázatkezelésbe sok helyen bevont belső ellenőrök tudásának bővítésére egyaránt.

Az először májusban induló tréning programja:

Kockázatkezelés – a kockázatmenedzsment rendszer fejlesztése és működtetése

Tematika:

1. nap délelőtt:
Kockázatkezelés alapjai. Legfontosabb fogalmak, ISO 13000 keretrendszer. A kockázatmendzsment rendszer felépítéseinek lépései.
A kockázatmenedzsment rendszer tervezése. Kockázatkezelési politika, kockázati étvágy. A kockázatértékelési- és kezelési folyamat megtervezése.

1. nap délután:
A kockázatmenedzsment rendszer fejlettségi szintjei. Folyamatok, folyamatleltár. Kockázatazonosítási irányelvek.
Kockázatértékelési irányelvek, módszertanok. Kockázati kategóriák.

2. nap délelőtt:
Kockázat azonosítási gyakorlat - kiscsoportos foglalkozás
A Kockázatazonosítási folyamat értékelése. Prezentációk. A kockázati univerzum.
Workshop vezetési gyakorlat.

2. nap délután:
Kockázatértékelési gyakorlat - kiscsoportos foglalkozás
A kockázatértékelési folyamat értékelése. Prezentációk. A konszenzus kialakítása.
Következtetések levonása.

3. nap délelőtt:
Kockázatkezelési javaslatok elkészítése, értékelése. Kiscsoportos foglalkozás.
A kockázatkezelési javaslatok értékelése. Döntéselőkészítés. A kockázatkezelési folyamat elhelyezése a kockázatmenedzsment rendszerben.

3. nap délután:
Nyomonkövetés és fejlesztési javaslatok megfogalmazása. A kockázatmenedzsment rendszer adminisztrációja.
Az eredményes kommunikáció feltételei. A kockázatmenedzsment rendszer fejlettségi szintjeinek azonosítása.

Vizsga:
Fakultatív elektronikus vizsga. 30 feleletválasztós kérdés, 75%-tól eredményes vizsga, „Kockázatkezelési referens” oklevéllel.

Előadók: Tamásné Vőneky Zsuzsa, OTP Bank, Csákvári Péter, Equaltec Kft, Miskolczi Tamás, ETK Szolgáltató zRt.

Időpont: 2017. május 3., 11., 18.

Helyszín: Hotel Hungária, Budapest VII. Rákóczi út 90.

Részvételi díj: háromnapos tréning: 149.500,- Ft + áfa, ami magában foglalja a jegyzetet, fakultatív vizsga díját, az oklevelet, ellátást.

(Az írásban a szokványokhoz alkalmazkodva a közszférában leginkább elterjedt „kockázatkezelés” szót használtuk, de ezalatt a kockázatfelmérést és -kezelést, sőt még inkább a nemzetközi szóhasználatban „risk management”-ként megnevezett fogalom pontosabb magyar megfelelőjét a kockázatmenedzsment tevékenységet értjük.)

Miskolczi Tamás
ETK Szolgáltató zRt., BEMSZ szekcióvezető
Web: etk-rt.hu Telefon: 222-4043

Jelentkezési lap

Letölthető program

Hirdetés