allami szamvevoszekTöbb mint tízezer költségvetési szervet kérnek fel elektronikus levélben, hogy töltse ki az idei integritásfelmérés keretében a korrupciós kockázatok felmérését szolgáló kérdőívet - közölte az Állami Számvevőszék a múlt héten.

Az integritásfelmérésben való részvétel hozzásegíti az egyes intézményeket saját integritásuk erősítéséhez: tudatosulnak a korrupcióval veszélyeztetett területek, és nyilvánvalóvá válik, hogy milyen kontrollok kiépítésére, illetve eredményesebb működtetésére van szükség az adott szervezet integritásának érzékelhető javulása érdekében – írja a közlemény. Az Állami Számvevőszék több mint 10 ezer költségvetési szervnek küldött ki felkérő levelet, hogy vegyen részt a felmérésben, a kérdőívet június 26-ig tölthetik ki a költségvetési szervek. A felmérésben alkalmazott kérdőív kitöltéséhez szükséges tudnivalók az Integritás Portál Adatfelvétel 2017 menüpont alatt érhetők el.

Az önkéntes felmérésben az elmúlt évek során egyre növekvő számban vesznek részt az intézmények, elősegítve ezzel saját szervezetük integritásának erősítését és az integritás-szemléleten alapuló közigazgatási kultúra elterjedését. Az Állami Számvevőszék küldetésének tekinti nem csupán a korrupció elleni fellépést, de az integritásszemléleten alapuló közigazgatási kultúra elterjedésének és megszilárdulásának elősegítését is – szól a folytatás –, ezt támogatja a szervezet Integritás Projektje is, amelynek keretében 2011 óta évente elvégzik a közszféra intézményei körében felmérést.

Mint írták, a felmérések nyomán évről évre jobban láthatóvá válnak a közintézmények korrupció szempontjából veszélyeztetett területei, illetve a kontrollkörnyezet kiépítettsége révén az azzal szembeni ellenálló képességük. Az adatfelvétel fenntarthatósága és a beérkező adatok összehasonlíthatósága szempontjából kiemelkedően fontos, hogy az elmúlt évben válaszadó 3002 szervezet döntő többsége vállalta az Állami Számvevőszékkel való hosszú távú együttműködést és a kérdőívek évenkénti kitöltését; ezek az intézmények az Integritás Támogatók Körének tagjává váltak.

A tavalyi felmérés eredményeit összefoglaló tanulmány, amelyet nemrégen hoztak nyilvánosságra, rámutatott: habár általánosságban elmondható, hogy a magasabb kockázati szint magasabb szintű kontrollkiépítettséggel társul, az egyes intézménycsoportok eltérően teljesítenek. Jelezték: a megfelelő integritási szintet el nem érő intézmények emellett jelentős vagyonnal rendelkeznek, költségvetésük is nagyságrendekkel nagyobb. A tavalyi felmérés elemzése kiemeli azt is, hogy egyes intézménycsoportok az ajándékok elfogadását nem szabályozzák megfelelően. Az elemzés a gazdálkodás egészét is érintő kockázatként azonosította, hogy bizonyos ingatlant hasznosító intézmények nem rendelkeznek önköltségszámítással. A kontrollkiépítettség és az etikus vezetés terén a nagyobb és több vezetési szinttel működő szervezetek járnak elöl.

Hirdetés