Alsózsolca és Miskolc az elektromos mobilitás köré épülő csúcstechnológiai iparágak egyik központjává is válhat.

Minden szükséges információt meg fogunk adni ahhoz, hogy a közelben élők megbizonyosodhassanak: a technológiánk nem jelent kockázatot a biztonságukra és az egészségükre – erről beszélt a Boom.hu-nak Iztok Seljak, az Andrada társalapítója. Ez az a cég, amely akku-újrahasznosító üzemet hozna létre Alsózsolcán, egy Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei kisvárosban.

A vállalkozó hozzátette, hogy őszintén sajnálják, hogy mindezt nem tették meg korábban. A jövőben bárki aggályára választ adnak, és önként a legszigorúbb szabványoknak is eleget tesznek idő előtt. Azt is megjegyezte, hogy jó cél érdekében dolgoznak, és meglepte a helyiek heves tiltakozása.

„A legtisztább technológiát biztosítjuk a fejlődő magyar akkumulátorágazat és az elektromos mobilitási iparág ”– fogalmazott. Arról is beszélt, hogy az EU kéréseit és előírásait figyelembe véve kifejlesztettek egy újrahasznosítási technológiát, amely a legbiztonságosabb és a legtisztább, egyben mentes az emberekre és a környezetre gyakorolt káros hatásoktól. Arra a kérdésre, hogy miért éppen Magyarországot választották a beruházás helyszínének, úgy reagált, hogy az új magyarországi gyárak gyártási folyamata során hatalmas mennyiségű technológiai hulladék keletkezik, ez pedig megfelelő helyi, biztonságos és tiszta kezelést igényel. Alsózsolcára pedig a Miskolci Egyetem közelsége miatt esett a választás. A felsőoktatási intézménnyel ugyanis együtt fejlesztik tovább a technológiájukat. Szintén nyomos érv volt a projekt mellett a környék ipari hagyománya.

Iztok Seljak meggyőződése, hogy Alsózsolca számára ez a beruházás nem veszély, hanem lehetőség. A város ezzel felkerül a biztonságos és tiszta Li-ion-újrahasznosítás világtérképére. Ez az innováció eddig csak Svájcban és Németországban volt jelen Európában. Csak ez a két ország rendelkezik hasonlóan modern és környezetbarát újrahasznosítási képességgel, most pedig Magyarország is csatlakozhat hozzájuk.

Azzal, hogy Alsózsolca egy világelső, biztonságos és tiszta Li-ion-újrahasznosítási technológiával világviszonylatban is vezető helyre kerülne ebben a szegmensben, más csúcstechnológiai iparágakat is a térségbe vonzhat. Hiszen az itt újrahasznosított lítium, alumínium, réz és más értékes fémeket nyersanyagként használhatják fel. Így Alsózsolca és Miskolc az elektromos mobilitás köré épülő jövőbeli csúcstechnológiai iparágak egyik központjává is válhat. Az Andrada emellett önmagában is 200 szakképzettséget igénylő munkahelyet biztosít majd a helyi lakosok számára.

(VG.hu)