A Magyar Szakszervezeti Szövetség jelezte, hogy több kérdésben szeretne tárgyalásokat kezdeni a kormánnyal. Azt is elképzelhetőnek tartják, hogy komoly egyeztetések után középtávú, több éves megállapodást kössenek a munkavállalókat érintő kérdésekben.
A hosszabb távon rendezendő témák mellett összegyűjtötték az azonnali tárgyalást és a legtöbb esetben jogalkotást is igénylő kérdéseket - mondta Pataky Péter, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke. Fontosnak tartják a mielőbbi egyeztetéseket többek között A munka törvénykönyve, a közszolgálati bérrendezés, valamint az év végén kifutó korkedvezményes nyugdíj témakörében.
A sajtótájékoztatón ismertetett dokumentum szerint A munka törvénykönyvében (Mt.) vissza kell állítani a dolgozói érdekképviseleti és érdekérvényesítési jogosítványokat, meg kell szüntetni a szervezkedés szabadságát korlátozó rendelkezéseket, valamint a köztulajdonú vállalatoknál a kollektív szerződés megkötésének a Magyar Szakszervezeti Szövetség szerint diszkriminatív szabályozását. Az érdekképviselet szerint korrigálni kell a pótlékrendszert, a szabadság kiadását pedig a nemzetközi jogi normáknak megfelelően kell szabályozni.
Az Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke kifejtette: az előző kormányzati ciklusban nem voltak elégedettek a párbeszéd intézményeinek működésével. Sok kérdésben jobb megoldásokat lehetett volna találni egyeztetéssel, de úgy vélik, hogy a korábbi hibás döntések még mindig korrigálhatók. Ide az Mt. mellett elsősorban a jogállási törvények, valamint a munkavédelmi és a foglalkoztatási törvény tartozik, de szintén sürgető ügy a szociális párbeszéd fórumainak tartalommal való megtöltése, valamint a korkedvezményes nyugdíj rendezése.
Utóbbival kapcsolatban Pataky Péter elmondta, hogy ez a kérdés tízezreket érint, vagyis ennyi munkavállaló sorsa bizonytalan, miközben munkaadóik is bizonytalanságban vannak. Hozzáfűzte: az új kormánynak is kötelezettsége tárgyalni a jövedelmekről, bérekről, mert tarthatatlan az a helyzet, hogy a szakképzettséget igénylő munkával nem lehet megkeresni a létminimumhoz szükséges jövedelmet.
Pataky Péter elmondta, hogy már készülnek a bértárgyalásokra, amelyeket mihamarabb el kell kezdeni. Úgy vélekedett, hogy a reálbérek alacsony inflációnak köszönhető növekedése csak átmeneti, az igazi megoldás az lenne, ha a munka értékének megfelelő díjazást kapnának a munkavállalók.
A Magyar Szakszervezeti Szövetség a hosszabb távon megvitatandó ügyek között a miniszterelnöknek elküldött tárgyalási kezdeményezésében többek között érdemi tárgyalásokat szeretne például a gazdasági növekedéshez és egyben a foglalkoztatottság bővüléséhez szükséges gazdaság- és társadalompolitikai feltételekről, a bérek és jövedelmek felzárkóztatásáról, a dolgozói szegénység felszámolásáról, a közszférában dolgozók életpályarendszereiről, a pályakezdő munkanélküliség felszámolásáról, valamint a nehéz helyzetben lévők társadalmi felzárkóztatásáról.